صفحه اصلی > دانشگاه در رسانه 
اخبار > مصاحبه دکتر مصلح ریاست دانشگاه خلیج فارس با سایت ب خبر


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه دکتر مصلح ریاست دانشگاه خلیج فارس با سایت ب خبر

عبدالمجید مصلح متولد روستای کردوان از توابع شهرستان دشتی می باشد وی  دیپلم خود را در شهر خورموج گرفته و کارشناسی مدیریت را در دانشگاه تهران گذراند سپس فوق لیسانس و دکترای خود را  نیز در همین رشته در دانشگاه تربیت مدرس گذراند. وی همچنین تا قبل از سال ۷۵ در استانداری بوشهر مشغول به کار بوده است. بعد از آن بدلیل تحصیل در دانشگاه تربیت مدرس و بورسیه بودن و تعهد خدمت به وزارت علوم ، از فروردین ۱۳۷۵ به استخدام دانشگاه خلیج فارس به عنوان عضو هیات علمی گروه مدیریت بازرگانی در آمد.  ابتدا مدیریت طرح و برنامه دانشگاه، سپس مدیریت امور آموزشی دانشگاه و در آذر ماه ۱۳۷۵ مسوولیت دانشکده ادبیات و علوم انسانی به مصلح سپرده شد این مسئولیت تا سال ۱۳۷۹ ادامه یافت. درسال ۸۵ نیز به عنوان رییس مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه منصوب شد و علاوه بر این مسوولیت هایی نیز در خارج از دانشگاه به عهده داشته است...

با عبدالمجید مصلح رئس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت و گویی کرده ایم که از نظر می گذرد:

 

دستاوردهای شما در حوزه های عمرانی، فعالیت های دانشجویی و جذب دانشجو در یکسال اخیر چه بوده است؟

ابتدا لازم می دانم به خاطر دعوت به این مصاحبه از شما تشکر کنم و امیدوارم محتوای این مصاحبه موجب تنویر افکار عمومی در مورد وضعیت و عملکرد دانشگاه خلیج فارس شود.  

دانشگاه خلیج فارس  در سال ۷۱ با دو رشته مهندسی عمران و مهندسی مکانیک فعالیت خود را آغاز کرده است. دانشگاه خلیج فارس در عین حال که دانشگاه جوانی است، در این مدت موفقیت های ارزشمندی داشته است و در حال حاضر یکی ازدانشگاه های مطرح کشور است، ولی در عین حال روند رشد کمی دانشگاه متناسب با شاخص های ملی نبوده است.  

از لحاظ عمرانی نیز استان بوشهر و وزارت نفت حمایت نسبتا خوبی از دانشگاه داشته اند. البته این حمایت ها در دوره های مختلف متفاوت بوده است.  در مورد پروژه های حمایت شده استانی می توان به پروژه دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی و دانشکده هنر و معماری اشاره کرد، که دانشکده نفت در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری رسیده و دانشکده هنر و معماری نیز انتظار می رود در سال تحصیلی جاری راه اندازی شود. طی دو سال اخیر مسوولین استان حمایت های خوبی از دانشگاه داشته اند که می توان از جمله به تامین اعتبار جهت تکمیل فاز ۱ دانشکده هنر و معماری و خوابگاه دانشجویی و برق دانشکده کشاورزی اشاره کرد.

ساختمان معاونت پژوهش و فناوری و کتابخانه مرکزی دانشگاه نیز با ۵۳۰۰ مترمربع در مهرماه سال جاری تکمیل و به بهره برداری رسیده است. بر اساس اقدامات انجام شده در مهرماه و آبان ماه سال جاری، ۳ خوابگاه با ظرفیت ۸۰۰ نفر به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه در پردیس اصلی و در دانشکده کشاورزی دشتستان اضافه شده است.

 در خصوص فعالیت های صنفی و سیاسی دانشجویان در دانشگاه چه نظری دارید؟

تاکید دانشگاه بر این است که فعالیت های جانبی دانشجویان افزایش پیدا کند. حیات دانشگاه متکی بر فعالیت ها و مشارکت دانشجویان است. ما معتقدیم که ماموریت کلیدی دانشگاه اندیشه ورزی، تولید علم و فناوری و، در رویکرد نسل سوم دانشگاه ها، کارآفرینی است. علاوه بر این ما دانشگاه را در مقابل جامعه مسوول می دانیم. هم از منظر اندیشه سازی برای جامعه، هم برای تحلیل های سیاسی و ایجاد گفتمان سیاسی. در عین حال که باید مرزبندی هایی برای فعالیت های سیاسی حزبی در دانشگاه وجود داشته باشد. در عین حال، همه فعالیت های سیاسی متکی بر تشکل های دانشجویی است و ما صرفا نقش داور بی طرف را داریم.

چندی پیش اعتراض صنفی دانشجویان به وضعیت سلف سرویس ها به رسانه ها کشیده شد. نظر شما چیست و در این مورد چه تصمیمی اتخاذ شد؟

من آن روز در ماموریت اداری بودم و به همین دلیل برخی معاونین و مدیران دانشگاه در جمع دانشجویان حضور پیدا کردند و با آنان گفتگو نمودند. بستر سلف سرویس کانون طرح همه خواسته ها است. قبل از آن هم خبر داشتیم عده ای دارند برای این اعتراض برنامه ریزی می کنند. صرف اعتراض برای ما یک فرایند مدنی و قابل قبول است. ما نظرات را می شنویم، تحلیل می کنیم و بر اساس اولویتها  و با توجه به توانمندیهایمان سعی می کنیم پاسخ دهیم. واقعیتی این است که نیازها و انتظارات موجود خیلی فراتر از منابع و ظرفیت های دانشگاه است. البته این شکاف معمولا بین انتظارات و وضعیت موجود وجود دارد. وظیفه ما این است که مسایل را اولویت بندی کنیم و بر اساس ظرفیت، منابع و امکانات دانشگاه برای رفع مشکلات برنامه ریزی کنیم. امیدواریم در این مدتی که کار کرده ایم تلاش بیشتری نسبت به گذشته کرده باشیم و دستاوردهای بیشتری نسبت به گذشته حاصل شده باشد. ما معتقدیم که این اتفاق در بعضی زمینه ها افتاده است. بخشی از آن به نتیجه رسیده و بخشی نیز در اینده به نتیجه خواهد رسید. یکی از مشکلات نیز وضعیت اینترنت خوابگاه ها است که امیدوارم در اسرع وقت برطرف شود.

برای این اعتراض اخیر در دانشگاه چه تصمیمی گرفته شده است؟

وضعیت تخصصیص اعتبار به دانشگاه در نیمه اول سال تحصیلی به گونه ای بوده که صرفا پرداخت حقوق را پوشش داده و برای سایر هزینه ها اعتبار کافی در اختیار نبوده است. علاوه بر این تکمیل و آماده سازی سه واحد خوابگاهی در مدت کوتاه تابستان بار کاری سنگینی برای همکاران ما ایجاد کرد و با همه تلاشی که صورت گرفت این پروژه ها کامل نشد. عمدتا مشکلات ما مربوط به خوابگاهها و خدمات مرتبط با آنها است، که برنامه ریزی شده است در آینده نزدیک حل شود. یکی دیگر از مشکلات، جابجایی خوابگاه های پسران و دختران است که به دو دلیل این اتفاق افتاد. یکی ظرفیت خوابگاهی بود که با بهره برداری از پروژه های جدید، ظرفیتی بیشتر از تقاضای پسران ایجاد شده بود. علاوه بر این ملاحظات امنیتی دختران دانشجو نیز این جابجایی را اجتناب ناپذیر می کرد و موضوع جابجایی سال ها پیش به تصویب شورای تامین استان نیز رسیده بود. این موضوع باعث شد که خوابگاه دختران و پسران را با یکدیگر عوض کنیم، هر چند نارضایتی دانشجویان پسر را به همراه داشت.

به هرحال تیم مدیریت دانشگاه به طور مرتب در حال پیگیری مشکلات هستند و که امیدوارم مشکلات موجود در اسرع وقت حل شود و دانشجویان عزیز با دغدغه کمتری بتوانند به امور آموزشی و پژوهشی بپردازند.

وضعیت مالی دانشگاه آنچنان خوب نیست. فعالیت های صنفی و دانشجویی احتیاح به حمایت دارند. در این خصوص چه برنامه هایی دارید؟

وضعیت مالی دانشگاه در شرایط کنونی کشور مطلوب نیست و دانشگاه بدهی های زیادی دارد. فعالیت های فرهنگی این امتیاز را دارند که عمدتا متکی به ایده ها و ظرفیت های انسانی است تا منابع مالی. در عین حال دانشگاه با همه محدودیت های مالی، قطعا در حد توان برای اجرای برنامه های دانشجویی و فرهنگی حمایت خواهد کرد.

دانشجویان سیاسی معتقدند در صورتی که تا کنون برنامه های زیادی توانسته اند مجوز بگیرند اما رئیس دانشگاه بعضی از برنامه ها را به دلیل فشار بیرون کنسل می کند، مانند نشست دکتر معین با نهادهای مردم نهاد؟

به نظر می رسد دانشگاه خلیج فارس یکی از دانشگاه هایی است که همه گروهها با همه تنوع دیدگاهی که دارند با سعه صدر و مدرا در امور علمی، فرهنگی و سیاسی با هم رفتار میکنند و از یک محیط دانشگاهی جز این انتظار نمی رود. برنامه هایی که تا کنون از طرف طیف های سیاسی گوناگون برگزار شده از نظر ما رضایتمند بوده است. برنامه ای که اشاره فرمودید فرایند اداری آن در دانشگاه طی نشده بود.

اخبار سایت ها و رسانه های داخلی که نگاه می کنیم فضای داخلی دانشگاهها ی سراسر کشور همانند دوره اصلاحات شده است.  در دانشگاه خلیج فارس بوشهر وضعیت چطور است؟

بوشهر یک شهر فرهنگی است و به همین دلیل ظرفیت انسانی و اجتماعی بهتری برای گفتگو و تعامل فکری  در آن وجود دارد، به طوری که در بوشهر برنامه های زیادی به خوبی برگزار شده است. در فضای بوشهر فرهنگ مطلوب تر و شکیبایی بیشتری نسبت به بقیه جاها وجود دارد. در مجموع روند برگزاری نشست های علمی، فرهنگی و سیاسی در دانشگاه خلیج فارس در چارچوب قوانین جاری کشور مثبت است. انشاالله در آینده شاهد رونق بیشتر این نوع نشست ها باشیم.

سایت های اصول گرای استان منتقد عملکرد شما هستند. اینگونه معلوم می شود که شما یک اصلاح طلبید. مدیریت شما در افقی نزدیک منجر به باز شدن فضای دانشگاه می شود؟

باز شدن فضای دانشگاه سیاست نظام جمهوری اسلامی است. همه مسوولین نظام بر توسعه فضای گفتگو و آزاد اندیشی در دانشگاه اصرار و تاکید دارند. رهبر معظم انقلاب به طور ویژه بر این رویکرد تاکید دارند و همواره با جدیت از دانشگاه مطالبه می کنند. همه معتقدند دانشگاه یعنی فضای آزاد برای اندیشه ورزی. شاید اتفاق نظر بین گروه های سیاسی در خصوص چگونگی و چارچوب این فضای آزاد وجود نداشته باشد، ولی همه برای ایجاد فضای  آزاد اندیشی دغدغه دارند. تیم مدیریتی دانشگاه در راستای سیاست های نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید خود را موظف به باز کردن فضای دانشگاه و فراهم کردن فضای لازم برای اندیشه ورزی، تبادل افکار، رشد علمی و نظریه پردازی در دانشگاه می داند و این مهم اتفاق نمی افتد، مگر این که از تکثر و طرح دیدگاه های مختلف از هر گروه و طیفی در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی حمایت شود.

چند هفته پیش خبری زدیم که کارگرهایی که در ساخت و ساز های مربوط به دانشگاه مشغولند سه ماه است که حقوق نگرفته اند. دانشگاه نیز در این مورد جوابیه ای برای ما صادر نکرده است. شما چه نظری دارید؟

چند سالی است بودجه دانشگاه ها براساس سرانه دانشجو داده می شود. پایه بودجه جاری دانشگاه تعداد دانشجو است. کمبود اعتبارات  فعلی در دانشگاه ها ناشی از عدم تناسب شاخص های مختلف است. یعنی شاخص های دانشگاه با هم تنظیم نشده است. برای مثال متاسفانه شاخص تعداد دانشجوی ما رشد مطلوبی نداشته ولی تعداد کارمندان ما افزایش یافته است. باید این تناسب ها برقرار شود. در عین حال این وضعیت به علت شرایط مالی کشور نیز می باشد. وضعیت منابع چندان مطلوب و در نتیجه پاسخگوی هزینه ها نیست. در دانشگاه به خاطر تخصیص های که اخیرا داده شد، حقوق معوقه کارگران پرداخت گردید و در حال حاضر مشکل خاصی وجود ندارد. ولی مشکل دانشکده کشاورزی که دارای ردیف بودجه ای مستقلی است به دلیل تعداد کم دانشجو و تعداد زیاد کارمند حادتراست و مشکل همچنان ادامه دارد.

مسوولین استانی آیا مشاوره لازم را از مسوولین دانشگاهی می گیرند؟ تعامل مورد نظر با استاندار و فرمانداران برقرار است؟

از دید مدیریتی تعامل بسیار خوبی بین دانشگاه و مدیران استان وجود دارد. استاندار محترم و معاونین ایشان حمایت ویژه ای از دانشگاه دارند. ولی هنوز از نظر تعاملات پژوهشی به وضعیت مطلوبی نرسیده ایم.  سازمان های دولتی هنوز مشتری جدی برای فعالیت های پژوهشی و فناوری نیستند. هنوز دانشگاه به طور فعال در فرایندهای مساله یابی و حل مسایل صنعت و جامعه حضور نیافته است و دراین زمینه نیازمند برنامه ریزی و تلاش بیشتری هستیم. اما در کل حمایت مجموعه دولت و نظام از دانشگاه حمایت خوبی است.

قرار بود دانشکده معماری بافت قدیم بوشهر درمهر ماه به بهره برداری برسد، اما این اتفاق به نتیجه نرسید. چند بار معاون عمرانی استاندار قول داده بود، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

پروژه تا اوائل امسال تقریبا غیرفعال بود. امسال اعتباری معادل سه میلیارد تومان توسط استاندار محترم به این دانشکده اختصاص یافت. قرار بود این پروژه تا مهرماه به بهره برداری برسد و تمرکز زیادی از سوی   استانداری بوشهر به ویژه معاونت محترم امور عمرانی، برای سرعت بخشیدن به اجرای پروژه صورت گرفت، اما متاسفانه به دلیل مشکلات اعتباری در مهرماه به نتیجه نرسید. در حال حاضر پروژه به مراحل نهایی رسیده است، ولی نمی توان تاریخ قطعی دقیقی را برای بهره برداری از پروژه اعلام کرد.

البته کارفرمای این پروژهاداری کل راه و شهرسازی استان است که جا دارد از زحمات مدیرکل این اداره و همکارانشان در اینجا تقدیر کنیم. همچنین بخشی از این پروژه که یک ساختمان ثبت شده در میراث فرهنگی است (عمارت دیری یا نوذری) با همکاری ویژه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان توسط این اداره به دانشگاه هدیه شده و عملیات مرمت آن نیز به همت آن اداره کل تا حدود زیادی انجام شده است. بنابراین، از مدیر کل محترم این اداره و همکاران ایشان هم قدرانی و سپاسگزاری می کنیم.

از آنجا که مکان دانشکده معماری بوشهر، قبلا سینمای اول و دوم و چهارم و... و همچنین مکان های اول عکاسی بوده است آیا شما برنامه ویژه ای برای استفاده از این موقعیت ها ی تاریخی  و فرهنگی و باز احیای آن  دارید؟

دانشکده معماری دارای یک طرح جامع است که بر اساس طراحی های اولیه باید اجرایی شود. تا کنون به همین منظور جلسات متعددی در حوزه معاونت امور عمرانی استانداری برگزار شده است. همه مسوولین به دنبال این هستند که از این کانون به نحو شایسته ای در راستای  توسعه فرهنگی شهر استفاده کنند. بر اساس طرح موجود و نیز برنامه منطقه وِیژه علم و فناوری،  محله کوتی به عنوان کانون هنر و طراحی پیش بینی شده است. به گونه ای که ترکیبی از فعالیت های تجاری، علمی، فرهنگی و هنری مرتبط با ماموریت دانشکده دراین کانون پیش بینی شده که امیدواریم به مرور اجرایی شود.  بر اساس این ایده اولیه، مجموعه شرکت های مهندسی، طراحی و دکوراسیون داخلی و حتی فعالیت های هنری و رسانه ای در این کانون متمرکز خواهند شد و در کنار این ها اگر المان های تاریخی نیز در این طرح ها لحاظ شود قطعا به موفقیت طرح کمک خواهد کرد.

هواداران دولت از تغییرات مدیریتی درون دانشگاه احساس رضایت داشتند. به نظر خودتان این تغییرات کافی است؟

فضای دانشگاه در وهله اول انتظار می رود بر اساس یک عقلانیت آکادمیک مدیریت شود. شاید نوع دسته بندی های جامعه در دانشگاه به این شدت و به صورت قطبی در دانشگاه وجود ندارد. عمدتا محیط دانشگاه محیط عقلانیت و مدارا است. جابجایی های مدیریتی در همین بستر انجام می شود. از قضا این نوع تفکر با سیاست های جاری کشور کاملا منطبق است و تغییرات مدیرتی عمدتا در یک چرخش طبیعی در درون دانشگاه اتفاق افتاده است.  اصولا در دانشگاه، اعضای محترم هیات علمی استقبال زیادی از پست های مدیریتی نمی کنند و عموما به صورت چرخشی مسوولیت در یک گردش طبیعی بین همکاران توزیع می شود و تغییرات مدیریتی در محیط دانشگاه کاملا طبیعی است. اصولا یک هیات علمی نمی تواند در مدت زیادی در مسوولیت اجرایی باقی بماند و معمولا در مدت زمان دو سال تا چهار سال، جابجایی طبیعی در یک چارچوب مبتنی بر همکاری و احساس مسوولیت صورت می گیرد. با توجه به مشکلات پذیرش مسوولیت اجرایی باید سپاسگزار همکارانی بود که مسوولیت می پذیرند.

 برنامه ها و روابط فرا ملی و بین المللی دانشگاه خلیج فارس و تعامل با دانشگاههای کشورهای همسایه حوزه خلیج فارس چگونه است؟ آیا تا کنون در این زمینه اقدامی صورت گرفته است؟

فلسفه نام گذاری دانشگاه دانشگاه خلیج فارس این بوده که بتواند کارهای بین المللی انجام دهد و روابط خود را گسترش دهد. جهت گیری وزارت علوم نیز با توجه به شرایط بازار داخل برای جذب دانشجو، بین اللمللی سازی دانشگاه ها است. دانشگاه خلیج فارس حتی باید یک دانشگاه پیشتاز برای بین المللی سازی باشد، ولی متاسفانه تا کنون این کار به نحو مطلوب انجام نشده است. دانشجویان کشورهای همسایه، عمدتا انگیزه ای برای  تحصیل در اینجا ندارند و ترجیح می دهند به اروپا و امریکا بروند و مخصوصا نام خلیج فارس نیز ممکن است برای برخی از کشورهای همسایه محدود کننده باشد. کشورهای افغانستان و عراق و سوریه و لبنان و... عمدتا به ایران می آیند. ما تاکنون روی این دانشجویان خارجی برنامه ریزی نکرده بودیم وبه همین دلیل تعداد محدودی دانشجوی خارجی اکنون در دانشگاه مشغول به تحصیل اند. از این به بعد باید برای جذب دانشجویان خارجی برنامه ریزی ویژه کنیم.

تعاملات دیگری در سطح بین المللی داشته ایم. مانند برگزاری همایش مشترک با دانشگاه های بصره و مسقط. نشست های مشترک سالانه بین استادان این سه دانشگاه برگزار شده و امسال طبق روند دوره ای همایش، می بایست نشست بعدی قرار است در کشور عمان برگزار شود. برنامه های دیگری نیز داریم که از آن جمله می توان به برنامه همکاری های بین المللی در حوزه نفت و دریا اشاره کرد.

به طور کلی یکی از ماموریت های کلیدی ما تولید علم و فناوری در عرصه بین املل با نام خلیج فارس است.  ما باید تکرار نام خلیج فاس را در مجامع بین المللی بالا ببریم و از این طریق ازهویت ایرانی خلیج فارس صیانت کنیم.  در این زمینه موفقیت هایی داشته ایم که امیدورایم بتوانیم دراین راستا بیشتر تلاش کنیم.

 اهم برنامه های شما برای مدیریت دانشگاه  و  اولویت شما جهت توسعه دانشگاه چیست؟

دانشگاه یک محیط چندگانه و چند بعدی است و به همین دلیل نیازمند نگاهی چند جانبه است. آینده دانشگاه در چارچوب سند راهبردی آن در افق ۱۴۰۴ تدوین شده و به تصویب هیات امنا رسیده است. براساس این سند سه هدف کلان و راهبردی برای دانشگاه پیش بینی شده است. ۱) ارتقای جایگاه علمی دانشگاه، ۲) بین المللی سازی و دستیابی به مرجعیت علمی در حوزه خلیج فارس، ۳) تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین.

برای این که دانشگاه ما متناسب با شاخص های ملی در مقیاس استانی از ظرفیت مناسب برخوردار شود نیازمند توسعه کمی بالایی است. بر اساس سند راهبردی دانشگاه، تعداد دانشجویان باید تا سال ۱۴۰۴  به ۹۰۰۰ نفر افزایش یابد. شاخص متوسط کشور از نظر سهم آموزش عالی دولتی (نوع اول)  حدود ۱۴ درصد است و اگر بخواهیم صرفا بر اساس این شاخص دانشجو جذب کنیم باید در سال ۱۴۰۴ حدود ۱۰ هزار نفر دانشجو داشته باشیم.  

ما باید بر اساس مزیت های نسبی استان برنامه راهبردی را می نوشتیم که عبات بودند از حوزه های دریا، نفت، گاز، انرژی و کسب و کار و تجارت بین الملل. با برنامه ها و اقداماتی که در برنامه راهبردی پیش بینی شده، امیدواریم که دانشگاه خلیج فارس ما یکی از برندهای ویژه در حوزه نفت و گاز و دریا شود. خوشبختانه همین الان هم دانشجویان ما جزو بهترین ها در کشور هستند به گونه ای که امسال ۵۸ نفر از دانشجویان مهندسی شیمی ما در کنکور کارشناسی ارشد قبول شدند. این شاخص بسیار بالایی برای بوشهر است. در رشته های مربوط به حوزه دریا نظیر شیلات و مهندسی دریا نیز دانشجویان ما رتبه های اول کنکور کارشناسی ارشد را به خود اختصاص دادند. این موفقیتها نشان می دهد که دانشجویان ما در حوزه های مزیتی استان دارای استعداد بالایی هستند و با حمایت برنامه ریزی شده می توانند دانشگاه خلیج فارس را به یک برند ارزشمند دانشگاهی تبدیل کنند.

البته باعث خوشحالی است که رشته های دیگر دانشگاه خلیج فارس نیز کم و بیش موفقیتهای مشابهی داشته اند. در واقع، به خاطر حفظ استانداردهای آموزشی، دانشجویان ما در هر دانشگاهی که برای ادامه تحصیل می روند باعث سربلندی ما هستند، به گونه ای که تحسین مدرسان سایر دانشگاهها را بر می انگیزند.

برای دستیابی به اهداف پیش بینی شده در برنامه راهبردی دانشگاه، زیر ساخت ها و فضای کالبدی دانشگاه باید توسعه پیدا کند، اما متاسفانه افق تامین منابع ما روشن نیست. از طرفی به خاطر شرایط ویژه مالی کشور، امکان تعریف پروژه های جدید با اعتبارات ملی بسیار کم است و تمرکز دولت بر تکمیل طرحهای نیمه تمام است. از طرف دیگر، در حالی که مسوولان استان بر آنند که در زمینه اعتباری و بودجه ای از دانشگاه حمایت کنند و در صددند بستر قانونی لازم را برای این حمایت فراهم کنند در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستند.

یکی از راهکارهایی که برای توسعه دانشگاه های کشور در نظر گرفته شده استفاده از ظرفیت عظیم و ارزشمند خیرین است. در جاهای مختلف دنیا و در جاهایی از کشور، دانشگاه ها با کمک خیرین پا گرفته اند، که به عنوان نمونه می توان به دانشگاه های کاشان و ملایر اشاره کرد. ما هنوز نتوانسته ایم ظرفیت خیرین را در استان بوشهر به شکل مطلوبی فعال کنیم، هر چند در مواردی از خدمات ارزشمند آنان بهره مند شده ایم.  به نظر می رسد خیرین گرامی می توانند مستقیم یا غیر مستقیم تحول عظیمی در زیرساختهای نرم افزاری و سخت افزاری دانشگاه ایجاد کنند. بر این اساس در همین جا از همه خیرینی که دل در گرو پیشرفت علمی، اجتماعی و اقتصادی این استان دارند دعوت می کنم تا دانشگاه خلیج فارس را در راه توسعه زیرساختی و تجهیزاتی و همچنین حمایت از نخبگان علمی یاری کنند.

 

علایق فرهنگی و هنری...

روزانه چقدر مطالعه می کنید؟

الان شاید خیلی کم. روزی دو ساعت.

کتاب تاثیر گذار که مطالعه کردید:

کتاب سنگ فرش هرخیابان از طلاست

رمان محبوب:

مطالعه زیاد نکرده ام

شاعر محبوب:

حافظ

شاعر شعر نو:

سهراب سپهری

علاقه به سینما:

علاقه دارم اما زیاد نرفته ام.

فیلم محبوب:

زیاد اهل فیلم نبودم. فضای اجرایی که درگیر آن بودم باعث می‌شد کم فیلم ببینم

تئاتر:

دروه دانشجویی می رفتم

هنرهای تجسمی:

بعضی وقتها مراسمات را می روم

موسیقی:

سنتی ایران

خواننده:

شهرام ناظری و شجریان

محلی بوشهر:

دوست دارم

 

دیدگاه:

ایران: عشق

خلیج فارس: افتخار

دانشگاه خلیج: هویت

استان بوشهر: وطن

شهرستان دشتی: خانه

کردوان: هویت

بندر بوشهر: زیبا و دامن گیر

دانشجو: آرمانخواه و فعال

انجمن اسلامی: تشکل صنفی

بسیج دانشجویی: تشکل صنفی

آمریکا: قدرت جهانی

انگلستان: کشور پیچیده

روسیه: پر رمز و راز

فرانسه: ادبیات

عربستان: تحجر

اسرائیل: سرزمین اشغالی

صادق چوبک: هویت ادبیات بوشهر

منوچهر آتشی: هویت شعر بوشهر

ایرج صغیری: هویت تئاتر بوشهر

رسول پرویزی: نویسنده سیاست مدار

فایز: دوبیتی های زیبای عاشقانه

هاشمی رفسنجانی: سیاستمدار

دانشگاه در دوره هاشمی : دانشگاه در بین راه

سید محمد خاتمی: روحانی اصلاح طلب

دانشگاه در دوره خاتمی: دانشگاه اندیشه ورز

محمود احمدی نژاد: غیرقابل پیش بینی

دانشگاه در دوره احمدی نژاد: دانشگاه نیست

حسن روحانی: شیخ اعتدال

دانشگاه در دوره روحانی: آرزوهای بزرگ

ندیمی بوشهری: مدیر اجتماعی و ایده های خوب

تبادار: مدیر توانمند برای توسعه

افراشته: توسعه بوشهر را دوست دارد

سالاری: خوش فکر و دارای ایده های خوب و باهوش

پورفاطمی: مردمی و پیگیر

ورزش: علاقه دارم.


١٠:٣٥ - دوشنبه ٢٥ آبان ١٣٩٤    /    شماره : ٣٥٤    /    تعداد نمایش : ٣٩١٦کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397