صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در پژوهشکده خلیج فارس


  چاپ        ارسال به دوست

تولید مرهم سوختگی از سم خیار دریایی در پژوهشکده خلیج فارس

 

بوشهر- ایرنا- رئیس مرکز رشد فناوری خلیج فارس بوشهر گفت: پژوهشگران و محققان این مرکز با استفاده از سم خیار دریایی ( نوعی آبزی) مرهمی ضد سوختگی تولید کرده اند که در آزمایش اولیه التیام بخشی آن چهار برابر بهترین پمادهای زخم و سوختگی موجود در بازار ثبت شده است.

محمود نفیسی روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: هم اکنون در مرکز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس بوشهر آبزی به نام خیار دریایی که در بدن خود دارای سم "ساپونین" است، پرورش داده می شود.
وی اضافه کرد: این سم که بصورت خام از این جانور دریایی گرفته می شود، دارای خواص دارویی ضد باکتریایی، قارچ، آنتی اکسیدان و ضد سرطان است.
نفیسی ادامه داد: مرکز تحقیقاتی رشد فناوری خلیج فارس از سم خیارهای دریایی پمادهای ضد زخم و سوختگی تولید کرده که در تست اولیه چهار برابر بیشتر و زودتر از بهترین پمادهای موجود در بازار در التیام بخشی و بهبودی زخم ها و سوختگی ها موثر است.
وی تهیه خوراک ماهیان مولد سیبس، تولید لارو ماهیان و غذای زنده آنها شامل میکرو جلبک های ریز، تهیه روکش های زیستی از جلبک ها که در نگهداری بیشتر خرما کاربرد دارد از دیگر فعالیت های تحقیقاتی مرکز رشد و فناوری خلیج فارس بوشهر عنوان کرد.
نفیسی گفت: همچنین تهیه "آلژینات" که فرآورده ای از جلبک هاست و در صنایع داروسازی و مهندسی بافت استفاده دارد و "آگار" از محصولات با ارزشی است که از دیواره جلبک "گراسیلاریا" بومی استان بوشهر بدست می آید از دیگر تولید تحقیقاتی در دست اجرای این مرکز است.
وی بیان کرد: از آگار در صنایع غذایی، محیط کشت باکتری و میکروبیولوژی استفاده می شود و در آینده نه چندان دور شاهد تولید نیمه صنعتی و انبوه آن خواهیم بود. ادامه خبر

اخبار بیشتر


٠٨:٥٣ - چهارشنبه ١١ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ١٦٣٩    /    تعداد نمایش : ٥٦٧کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397