صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > نشست تخصصی با موضوع خاک


  چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصی با موضوع خاک

روز جهانی خاک  روز سه شنبه مورخ 1396/09/14 در سالن فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه خلیج فارس با حضور  دکتر حسین بشارتی استاد پژوهشی موسسه تحقیقات خاک و آب ایران و دبیر انجمن علوم خاک ایران، رییس دانشگاه خلیج فارس و جمعی از مدیران، کارشناسان و اساتید دانشگاه برگزار گردید.
 در ابتدای جلسه دکتر بشارتی گفت: روز جهانی خاک همه ساله در 5 دسامبر برابر با 14 آذر در همه کشور ها گرامی داشته می شود. امسال از 11 الی 18  هفته خاک اعلام گردید. وی گفت: هدف از برگزاری این مراسم گسترش اهمیت خاک است که نسبت به آن و سایر موارد مرتبط با آن غفلت شده  است. دبیر انجمن علوم خاک ایران اشاره کرد: ایران علاوه بر این که از لحاظ آب و هوایی کشور خشکی محسوب می شود از نظر خاک کشاورزی هم جزء کشورهای فقیر محسوب می شویم. ایشان گفت:  18 میلیون خاک قابل کشاورزی در ایران وجود دارد که حدود 8 میلیون هکتار آن آبی است و بالای 90 درصد محصولات و مواد غذایی کشور از آن به دست می آید.
دبیر انجمن خاک ایران ادامه داد: کارکردهای خاک عبارتند از : خاک بستر مناسب جهت محصول کشاورزی و بستر حیات و فعالیتهای بشر می باشد. همچنین ذخیره گاه آب بوده و منبع عناصر غذایی برای گیاه است. خاک بستر تفرجگاه و محل دریافت مواد خام و مواد اولیه می باشد. خاک حفظ کننده تنوع زیستی و ذخیره گاه بذر گیاهان و خیلی از موجودات ذره بینی است. وی گفت :عوامل تهدید کننده خاک عبارتند از:  تغییر کاربری، شور شدن، فقر مواد آلی، کاهش عناصر غذایی، فرسایش آبی و بادی و  نظایری از این قبیل.

دکتر بشارتی در ادامه سخنان خود گفت:  درخاتمه از نمایندگان مجلس تقاضا دارم قانون خاک را تهیه کرده ، چرا که این موضوع بیش از 10 سال است تهیه شده و منتظر  تصویب مجلس شورای اسلامی است.  وی گفت این مساله می تواندد حفاظت و جلوگیری از تخریب خاکهای کشور کمک زیادی کند.

     سخنران بعدی نشست مهندس پور شیرازی بود،  ایشان  سخنرانی خود را در خصوص سیمای خاک استان ارائه کردند. عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان خلاصه ای از طرح های پژوهشی مرتبط با خاک این موسسه را برای حاظران تشریح و  در ادامه به لزوم  گیاه پالایی، اندازه گیری آلاینده ها و فلزات سنگین در استان و تهیه نقشه آلایندگی عناصر سنگین و همچنین عوامل مخرب و تهدید کننده خاکهای استان اشاره کردند.


٢٢:١٣ - چهارشنبه ١٥ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١٥١١    /    تعداد نمایش : ٤٧٥کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی مهرماه 1397