صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه دولتی ایوانه جاواخیشویلی تفلیس


  چاپ        ارسال به دوست

همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه دولتی ایوانه جاواخیشویلی تفلیس

دیدار رئیس دانشگاه خلیج فارس و سفیر ایران در گرجستان با رئیس دانشگاه جاواخیشویلی و ایرانشناسان و امضای تفاهم‌نامه در راستای گسترش روابط بین‌الملل دانشگاه، رئیس دانشگاه خلیج فارس به همراه سفیر ایران و هیأت اعزامی دانشگاه روز جمعه ۱۰ آذرماه  ۱۳۹۶ با رئیس دانشگاه جاواخیشویلی و ایرانشناسان آن دانشگاه دیدار و گفتگو نمودند. رئیس دانشگاه جاواخیشویلی، دکتر گیورگ شارواشیدزه، پس از خوشامدگویی، فرا رسیدن روز امضای تفاهم‌نامه را پس از ماه‌ها بررسی و مذاکره خجسته خواند و به روابط خوب این دانشگاه با دانشگاه‌های ایران اشاره کرد. مرتبط با قرارداد آموزشی فیمابین، وی اظهار داشتند که رشته ایرانشناسی یکی از برترین و مهمترین رشته‌های دانشگاه جاواخیشویلی از زمان تأسیس است و حتی در زمان شوروی سابق بخش ایرانشناسی یکی از مهمترین و فعالترین بخش‌های دانشگاه بوده است. علاوه بر پژوهش‌های تاریخی و زبانی، ترجمه‌های زیادی از گرجی به فارسی و بالعکس داشته ایم و کرسی ایرانشناسی از اساتید و مترجمین فاضل و دانشمندی برخوردار است که یکی از آنها مترجم قران هست. وی ضمن اشاره به جایگاه ممتاز دانشگاه در تحقیقات علمی دانشگاه‌های منطقه و توسعه‌یافتگی دانشگاه در حوزه‌های مختلف به ویژه علوم انسانی و علوم طبیعی، هدف از تفاهم‌نامه را افزایش ارتباط دو دانشگاه در زمینه‌های مختلف مانند مبادله دانشجو و استاد و انجام پروژه‌های پژوهشی مشترک برشمردند. وی با اشاره مجدد به جایگاه ویژه ایرانشناسی در این دانشگاه، امضای تفاهم‌نامه فیمابین را سرآغاز همکاری‌های گسترده و افتخاری برای آن دانشگاه دانستند.

 

 

دکتر مصلح، دانشگاه خلیج فارس با اشاره برنامه‌های خوبی که دانشگاه‌های گرجستان در زمینه‌ ایرانشناسی دارند و آن را نشانه‌ای بر همکاری و ارتباط عمیق بین دو کشور دانستند، ابراز امیدواری نمودند که عقد تفاهم‌نامه‌ همکاری با دانشگاه جاواخیشویلی در زمینه‌های مختلف مانند انرژی، دریا و علوم انسانی به ویژه ایرانشناسی شروع خوبی برای همکاری‌های گسترده آینده باشد. وی پس از معرفی مختصر دانشگاه خلیج فارس، اعلام داشتند که پس از سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران به گرجستان و رایزنی با مسئولین مربوطه به همت خانم دکتر رضایی استاد اعزامی دانشگاه خلیج فارس به کرسی‌های ایرانشناسی گرجستان، دانشگاه خلیج فارس به عنوان مجری "دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان" انتخاب شده است. این دوره‌ها که با هدف آشنایی بیشتر دانشجویان ایرانشناسی با زبان فارسی و تاریخ، فرهنگ و هنر ایران برگزار می‌شود، به صورت دو برنامه‌ آموزشی طراحی شده است که یکی از آنها به صورت فشرده به مدت دوهفته اواخر بهمن و اوایل اسفند هر سال برگزار می‌گردد و دیگری ‌برنامه آموزشی و پژوهشی پیشرفته‌ای است که به مدت یک نیم‌سال برگزار می‌گردد و امکان گذراندن دروس یک نیم‌سال تحصیلی در مقطع مربوطه، پایان‌نامه با راهنمایی مشترک استاد ایرانی و گرجستانی یا دوره فرصت مطالعاتی را برای دانشجویان و پژوهشگران ایرانشناسی از گرجستان فراهم می‌نماید.در ادامه، ایشان اظهار داشتند که دانشگاه خلیج فارس "بورس خلیج فارس" را طراحی نموده است که در قالب آن بر پایه روندی رقابتی می‌توانیم پذیرای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، پژوهشگران و اساتید دانشگاه جاواخیشویلی برای تحصیل و پژوهش در زمینه‌های مزیت‌دار دانشگاه با بهره‌گیری از فرصت‌های حمایتی پیش‌بینی شده در این بورس باشیم. "بورس خلیج فارس" برای متقاضیان بین‌المللی در زمینه آموزش در دو نوع اول با پوشش کامل هزینه‌های تحصیل به همراه اسکان و نوع دوم با پوشش هزینه‌های تحصیل بدون اسکان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و در زمینه پژوهش به صورت کوتاه مدت شش‌ماهه و سه‌ماهه برای گذراندن پایان‌نامه مشترک با اساتید دانشگاه خلیج فارس، فرصت مطالعاتی و کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی ارائه می شود. دکتر مصلح همچنین از برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌های و دوره‌های آموزشی و پژوهشی و پروژه‌های پژوهشی به صورت مشترک با آن دانشگاه برای تقویت و ادامه همکاری‌ها استقبال نمودند. وی ضمن تشکر از پذیرایی و استقبال دانشگاه جاواخیشویلی از برنامه‌های مشترک، آمادگی دانشگاه خلیج فارس را برای اجرایی نمودن مفاد تفاهم‌نامه اعلام کردند و برگزاری "دوره فشرده ایرانشناسی" در بهمن و اسفند سال جاری را اولین قدم برای اجرایی نمودن و شروع همکاری‌ها ذکر نمودند.
دکتر قوام شهیدی، سفیر ایران در گرجستان که هیأت اعزامی از دانشگاه خلیج فارس را در این جلسه همراهی می‌کرد، روابط دیرین ایران و گرجستان و صد سال قدمت ایرانشناسی در دانشگاه دولتی جاواخیشویلی تفلیس را سندی قوی و محکم دانستند که شاهدی بر وجود بستر امن برای افزایش تعاملات و توسعه مناسبات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بین دو کشور است. وی تاریخ در هم تنیده دو کشور و قرابت و نزدیکی فرهنگ دو کشور را ظر‌‌فیت ارزشمندی برشمردند برای آنکه که دو کشور بر پایه این زمینه مشترک فرهنگی، علمی و پژوهشی به تعمیق هر چه بیشتر روابط بپردازند. وی راه‌اندازی مراکز مشترک تحقیقاتی و مبادله استاد و دانشجو  را اقدامات سودمندی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه قلمداد کردند و ضمن سپاس از رئیس دانشگاه جاواخیشویلی و اساتید ایرانشناس حاضر در جلسه که به طور جدی به مطالعات زبان، فرهنگ و تاریخ ایران پرداخته‌اند و علاقمند به همکاری با دانشگاه‌های ایران هستند، ایشان ابراز امیدواری کردند که تفاهم‌نامه منعقده بین دانشگاه خلیج فارس به یک همکاری مستمر و پایدار علمی بین دو دانشگاه منجر شود. وی همچنین از همکاری و حمایت دانشگاه جاواخیشویلی برای برگزاری جشنواره فیلم ایرانی در این دانشگاه در راستای گسترش تعاملات فرهنگی تقدیر کردند. جشنواره فیلم ایرانی بی‌شک فرصت مناسبی را برای کسب شناخت و تقویت روابط فرهنگی و اجتماعی دو کشور فراهم می‌نماید.

در پایان جلسه، رئیس دانشگاه جاواخیشویلی ضمن اشاره به جشن صدسالگی آن دانشگاه، ابراز خرسندی نمودند که دانشجویان ایرانی به این دانشگاه اقبال نشان داده اند که با بیش از 20000 دانشجو هم رتبه جهانی خوبی دارد (1368) و هم به سیستم آموزشی یکپارچه بولونیا پیوسته است. این دانشگاه 250 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف دارد و امکان صدور مدرک مشترک با برخی دانشگاه‌های برتر جهان در 21 رشته تحصیلی دارد. وی با اعلام آمادگی دانشگاه برای تبادل دانش و تجربیات، اظهار داشتند که هر چه با دانشگاه‌های ایران همکاری بیشتری داشته باشیم، به نتایج سودمند و بهتری دست خواهیم یافت.
پایان‌بخش جلسه امضا و تبادل تفاهم‌نامه و قرارداد آموزشی مربوط به برگزاری «دوره ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان» بود و دکتر نومادی بارتایا رئیس دپارتمان مطالعات ایرانی یک جلد از کتاب خود را به رئیس دانشگاه خلیج فارس اهدا نمود.

١٥:٠٦ - سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١٥٠٤    /    تعداد نمایش : ٨٢٠کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی مهرماه 1397