دانشکده فنی و مهندسی جم
  
دانشکده فنی و مهندسی جم به عنوان یکی از دانشکده های دانشگاه خلیج فارس بوشهر و از مصوبات سفرهای دور دوم استانی دولت در سال 1386 می باشد که در سال 1389 به صورت رسمی در بخش مرکزی شهرستان جم -در شهرک پردیس شهر جم- افتتاح گردید.و با دو رشته ی مهندسی کامپبوتر نرم افزار و مهندسی صنایع آغاز به کار کرد .این دانشکده فعلا دارای همین دو رشته می باشد و قرار است در سالهای آتی با اضافه کردن رشته های دیگر به کار خود ادامه دهد.در حال حاضردر این دانشکده  375 دانشجو مشغول به تحصیل می باشند و 7نفر به صورت هیئت علمی در حال فعالیت هستند.
.

 

ریاست دانشکده

 

 

نام و نام خانوادگی

تلفکس

پست الکترونیک

غلامرضا احمدی

07737646159

grahmadi@pgu.ac.ir

                                                                                                                    

مدیر امور دانشجویی

 

نام و نام خانوادگی

تلفکس

پست الکترونیک

 طاهر شاکر صفت

07737646160

Tahershakersafat@yahoo.com 

 

مدیر امور فرهنگی

 

نام و نام خانوادگی

تلفکس

پست الکترونیک

عقیل تشانی زاد

07737646159

 aghil.tashani@yahoo.com

 

 

جم (شهر)

ا

 
 
 
  
  
  
  
 
  
  
  
 
  
 
  
  
 
  

شهر جم مرکز شهرستان جم در استان بوشهر در جنوب ایران است. این شهر یکی از شهرهای آباد استان بوشهر است که در فاصلهٔ ۲۶۵ کیلومتری با مرکز استان قرار دارد. این شهر در مقایسه با بیشتر شهرهای استان بوشهر، آب و هوایی معتدل تر دارد، ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ متر است.همچنین فاصله این شهر تا خلیج فارس ۲۵ کیلومتر می‌باشد.

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت شهر جم ۱۰۸۰۹ نفر است.

 
آب و هوای شهر جم

این منطقه در ۶۰ کیلومتری منطقه عسلویه بدون آلاینده‌های محیطی و صوتی است. شهر جم در منطقه‌ای کوهستانی با درجه حرارت متوسط ۲۳ درجه سانتیگراد (۸ درجه کمتر از عسلویه) از خنکترین شهرهای استان بوشهر است. رطوبت نسبی آن ۳۴ الی ۵۱ درصد (۴۰ درصد پائین تر از عسلویه) و میزان بارندگی آن ۳۰۸ میلیمتر در سال است. دارای وزش بادهای منطقه‌ای مناسبی است.

اقتصاد

وجود منابع کاری فراوان و پیشرفتهای اقتصادی در این منطقه جم را به یک شهرستان مهاجر پذیر تبدیل کرده است که نتیجه آن ورود فرهنگ‌های گوناگون به این منطقه است. از ویژگی های اقتصادی جم:

1.      توسعه مراکز فرهنگی، آموزشی، ورزشی و رفاهی در منطقه و بالا رفتن سطح سواد مردم.

2.      پتانسیل گسترش مراکز اقتصادی در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی.

3.      اشتغال ۴۲۰۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم و بالا رفتن سطح معیشتی و درآمدی مردم منطقه و شهرهای همجوار.

4.      قرار گرفتن پالایشگاه گاز فجر جم در این شهرستان که بزرگترین پالایشگاه گاز خاورمیانه و دومین پالایشگاه بزرگ گاز در جهان می‌باشد.

5.      جم در استان بوشهر از جهت کشت انواع مرکبات و گونه های دیگر گیاهی و درختی کم‌نظیر است.

6.       دارای منابع گاز و آب در بطن کوههای همجوار.

راههای ارتباطی

این شهر از یک طرف به شهر فیروزآباد از توابع استان فارس و سپس به شیراز(مسافت تا شیراز ۲۷۰ کیلومتر) متصل است. از طرف دیگر از طریق اتوبان ۴ خطه جم - عسلویه به منطقه عسلویه قطب اقصادی انرژی ایران متصل گردیده است. و به ارتباط راه هوائی (فرودگاه) نیز دسترسی دارد.

تاریخ جم

رضا طاهری از پزوهشگران تاریخ وجغرافیای خلیج فارس پیشنیه جم را در سه دوره بررسی می‌کند.

دوره ایلامی و هخامنشی تا ساسانیان، دوره اسلامی قرن‌های اولیه هجری قمری، دروه قاجار. و معتقد است جم علاوه بر دوران درخشان تاریخی قبل از اسلام از پیشینه بسیار صنعتی و کشاورزی در دوران اسلامی و به خصوص سال‌های شکوفایی تمدن بازرگانی و دریانوردی سیراف برخوردار است. در این دوره که آثار زیادی از ان باقی مانده است کشاورزی، صنعت قنات و کاریزکنی و حجاری و کوزه‌گری از رونق بالایی دارد. جم مهمترین پشتیبان صنعتی و کشاورزی مردمان ثروتمند و بازرگان سیرافی بود و علاوه بر تامین مایحتاج آب و خوراک سیرافیان، محل زندگی تابستانه خانواده‌های سیرافی بود.

از نواحی یهودی نشین جم می توان روستاهای چاهه، بهر باغ، بهر مناره و زیبامکان را نام برد که بر اساس شواهد، قبرستان معروف آنها و مناره های بلند انها نیز در این نواحی وجود داشته که تا کنون نیز قسمت هایی از آن ها پابرجا مانده اند.

هنر اصلی مردم این ناحیه کوزه گری بوده است که در هنگام کاوشگری در هر یک از این نواحی می توان نمونه هایی از آن را دید. وجودنقش های گوناگون و با رنگها و طرح های پیچیده بر روی آثار باقی مانده از این مردمان، نشان دهنده ی پیشرفت چشمگیر هنر کوزه گری در اعصار گذشته ی تاریخ جم است.

دین

با وجود اینکه جم در ناحیه‌ای میان شهرستان‌های سنی نشین جنوب استان فارس و بوشهر واقع شده‌است ولی مردم بومی این شهرستان، عمدتا شیعه هستند، با این همه در میان شهرک نشینان جمعیت چندی از اقلیت‌های زرتشتی، مسیحی و یهودی و نیز اهل سنت زندگی می‌کنند. در سالهای نه چندان دوری نیز یهودیان بسیاری در جم زندگی می‌کرده‌اند که چند سال پیش به طور گروهی به اسراییل مهاجرت کردند.

نژاد و زبان

تقریبا همهٔ نژادهای ایرانی در شهر جم وجود دارد ولی مردم بومی این شهر اکثرا فارس، و فارس-بختیاری هستند. گویش جمی نام گویش مردم این منطقه می‌باشد. این گویش در ادامهٔ زبان پهلوی رایج در مناطق جنوبی ایران می‌باشد. باقی ماندن واج /v/ در این گویش و عدم تبدیل آن به /b/ یکی از ویژگی‌های آوایی این گویش می‌باشد. واژگان و اصطلاحات کشاورزی و دامداری در این گویش کاملا متفاوت از فارسی معیار است. یکی از لهجه‌های روان واصیل زبان فارسی در این منطقه رواج دارد که دارای ویژه گی هایی تقریبا منحصر به فرد است به عنوان نمونه می‌توان از تلفظ صدای (آ)در کلمات((خانه، شانه، لانه، باران و...)) یاد کرد نمونهٔ دیگر مربوط به کار برد شناسه‌های ((مان، تان، شان))به صورت کامل است یعنی در صحبت‌های روزمره مردم ترکیبات صحیح وکاملی همچون ((خانه مان، پولتان، خودشان و...)) بدون تبدیل الف به (و) - که در بیشتر لهجه‌های کشورمان رایج است به وفور به کار می‌رود .

نقاط دیدنی

کوه پردیس (پدری) -کنارشی- باغ‌های لیمو و زیتون - پیر بی‌بی بانو - پیر بیراهه آبگرمک(امامزاده جعفر)(باغها و آبشارهای زیبا) - جنگل گلوبردکان ریز (یک جنگل انبوه با رودی نسبتاً دائمی که از میان آن می‌گذرد. که در شمالی‌ترین قسمت ریز قرار دارد) - مناظر زیبای گود لح (چشم‌اندازهایی زیبا در پشت کوه‌های بهرباغ و علی‌آباد) - حمام قاجاریه - آسیاب علی‌آباد (طاحونهٔ حاجی مظفر) - رشته قنات قره چناق - تنگ حنا - بنو تنگمان - باغ پدری - سی‌سواران - باغ‌های بیدخوار، نرگسی، بیدبلند، کوری، منظر، حاجی آباد، صیدی، پهگو، فرامرزی، انارستان و دیگر روستاهای زیبای جم و ریز - مناطق باستانی دایو و گلوقلات (گیر کلات) - پیر گلدسته - سد و گورستان تاریخی و باغهای روستای غربه - بناهای تاریخی روستای حرمیک-رشته قنات قدیمی روستاهای تشان ودرهبان زیارتگاه کوهستانی قدمگاه و دره زیبای مجاور روستای دره پلنگی, مناظر سر سبز کوهچر و باغ های زیبای این روستا و همچنین ارامگاه مقدس پیر سر کمر که در ناحیه روستای بهر باغ قرارد دارد را میتوان نام برد

عالمان برجسته

  • آیت الله فاضل جمی: ازآثار وی که به یادگار مانده کتاب منشات فاضل می‌باشد.آرامگاه وی در مسجد حاج شیخ شهر جم است.

دانشگاه های شهر