صفحه اصلی > دانشگاه در رسانه 
اخبار > استاد دانشگاه: انجام کارهای تحقیقاتی نیازمند تامین امکانات زیرساختی است


  چاپ        ارسال به دوست

استاد دانشگاه: انجام کارهای تحقیقاتی نیازمند تامین امکانات زیرساختی است

بوشهر- ایرنا- پژوهشگر و استاد دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی نیازمند تامین امکانات و زیرساخت های لازم آزمایشگاهی است.

خدابخش نیکنام به مناسبت هفته پژوهش در گفت وگو با ایرنا افزود: انجام کار پژوهشی نیازمند محیطی آرام و مناسب است که در زمان حاضر در نصف فضای آزمایشگاهی کارهای پژوهشی انجام می شود.
وی اضافه کرد: محصور بودن فرد، پیشرفت را محدود می کند و فضای دانشگاه همانند کشورهای پیشرفته باید بدون محدودیت به صورت بین المللی براساس قانون کار کنند.
شیمی دان برجسته کشور در سال 1395 اظهار کرد: کشورهای پیشرفته با داشتن امکانات مالی، فضای مناسب و آزمایشگاههای مجهز کارهای پژوهشی را دنبال می کنند این درحالی است که ما با کمترین و محدودترین امکانات کارها و طرحهای تحقیقاتی خود را دنبال می کنیم.
وی اضافه کرد: قبل از تحریم های ظالمانه علیه کشور قرار بود دانشگاه خلیج فارس اقدام به خرید دستگاه ان ام آر برای شناسایی مولکولی کند که این امکان میسر نشد و در زمان حاضر نیز با توجه به بودجه امکان خرید این دستگاه برای دانشگاه نیست.
نیکنام افزود: نداشتن دستگاه ان ام آر باعث شده کارهای تحقیقاتی با روند کندی پیش رود و نمونه ها باید به دانشگاههای اصفهان، تهران، زنجان و تبریز ارسال و نتیجه نیز بعد از چندین ماه به دست ما می رسد.
وی بیان کرد: مساوی نبودن امکانات تحقیقاتی باعث شده در رقابت های بین المللی با دیگر دانشگاههای دنیا عقب بمانیم.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه ساز و کار درستی برای ورورد دانشگاهها به صنعت وجود ندارد، در تجارت عده ای مسیرهایی که باز کردند نیازهای کشور را وارد و به قیمت گزاف می فروشند و اجازه نمی هند در کشور عده ای آن را بسازند.
وی با بیان اینکه کشورهای پیشرفته برای کارهای تحقیقاتی هزینه می کنند، تاکید کرد: باید تولیدهای علمی دانشگاهها نیمه صنعتی و زمینه ای فراهم شود که نتیجه پژوهشها خریداری شود این درحالی است که در زمان حاضر شجاعت خرید این پژوهشها در سیستم اداری، دولتی و خصوصی وجود ندارد.
نیکنام افزود: بتازگی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برنامه حمایت از طرحهای پژوهشی دانشگاه را در دستور کار دارد که اجرای این سیاست کمک بزرگی به پژوهشگران است.
وی یادآور شد: امروز در دنیای اطلاعات قرار داریم و کسی پیشتاز است که اطلاعات قوی و به روز داشته باشد، در وجود سیستم SCIFINDER در دانشگاهها که بتوان تکراری نبودن طرح را تائید کند، وجود ندارد.
نیکنام گفت: برای انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به آن اصول و شالوده ها نیاز داریم و بدون آنها کار با سختی و کندی پیش می رود.
این استاد دانشگاه افزود: در مملکتی که با اعتماد توانستیم به تحقیق های هسته ای برسیم اگر اراده، برنامه ریزی و مدیریت وجود داشته باشد می توان در زمینه های دیگری نیز فعالیت کرد.
نیکنام که دارای دکترای شیمی عالی از دانشگاه شیراز است، افتخاراتی کسب کرده که
عنوان های شیمی دان برجسته کشور در سال 1395، قرار گرفتن در زمره دانشمندان آی اس آی جهان از سال 1392، رتبه دوم پژوهشهای بنیادی شانزدهمین جشنواره خوارزمی آذر ماه 93، پژوهشگر برجسته و ویژه دانشگاه خلیج فارس در سال 94، پژوهشگر برتر استان بوشهر در سالهای 84، 86،90 و 93 از جمله آنهاست.
همچنین این پژوهشگر های تحقیقاتی در زمینه های مختلف ازجمله سنتز ماکروسیکلیک دی آمید ها و ترکیبات مشابه، تهیه اسیدهای جامد وبازهای جامد برپایه سیلیکاژل و استفاده از آنها بعنوان کاتالیزورهای هتروژن در واکنشهای آلی و بعلاوه در سنتز ترکیبات هتروسیکلیک، تهیه نانوکاتالیستهای فلزی و استفاده از آنها در واکنشهای آلی و تهیه مایعات یونی و استفاده از آنها بعنوان کاتالیست دارد.
خبرنگار: موناعیدان* انتشاردهنده: خدانظرخواجه


١٠:٠٥ - دوشنبه ١٥ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٨٨٤    /    تعداد نمایش : ١٤١٧کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397