صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > برگزاری سومین نشست ماهانه نقد و بررسی کتاب با محوریت کتاب منهای فقر


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سومین نشست ماهانه نقد و بررسی کتاب با محوریت کتاب منهای فقر

 

با همت کتابخانه مرکزی دانشگاه سومین نشست نقد و بررسی کتاب با محوریت کتاب « منهای فقر» اثر محمد رضا حکیمی در سالن اجتماعات ابن سینا برگزار گردید.

دکتر محمد رضا قلی زاده استاد تاریخ پژوه در این نشست ضمن جریان شناسی تاریخ نگاری رسمی و تاریخ نگاری طبقات فرو دست به تشریح فرآیندهای اقتصاد اسلام از دوران صدر تا کنون پرداخت.

وی تالیف کتاب "منهای فقر"  را تلاشی برای بازنمایی نگاه اقتصادی اسلام از زاویه احادیث وروایات دانسته و تاکید کرد:  حکیمی در این کتاب تلاش نموده تا نشان دهد نمود عینی رفتار توحیدی یک فرد مسلمان در متن حیات و کنش اجتماعی- اقتصادی اوست.

دکتر حجت پارسا استاد اقتصاد دان در این نشست با اشاره به این مطلب که تا قبل از برگزاری این نشست شناختی نسبت به این کتاب نداشته است و گمان می‌کرده است که این کتاب در فضای کتاب مشهور محمد یونس تحت عنوان «جهان بدون فقر» تالیف شده است، اما پس از مطالعه کتاب متوجه شده است که این کتاب بر خلاف کتاب محمد یونس که برای بن‌بست‌های اقتصادی کشور بنگلادش راهکار می‌دهد، بیشتر روایت‌گر مجموعه‌ای از نظرات درباره این پدیده است. به نظر ایشان حکیمی در تلاش است تا بگوید اگر حاکمان اسلامی در جهت توزیع ثروت درست عمل نکنند، به تدریج فقر ایجاد می‌شود.

وی افزود: سیاست‌گذاری‌های نادرست اقتصادی به گسترش پدیده فقر دامن زده و آنرا تعمیق می‌بخشد و تا ابعاد مختلف پدیده فقر بررسی نشود، نمی‌توان راهکارهای مناسبی برای حل آن ارائه نمود.

در پایان این نشست جلسه پرسش و پاسخ در خصوص این کتاب و ابعاد آن میان شرکت کنندگان و اساتید سخنران برگزار گردید.

 


٠٩:٥٢ - يکشنبه ١٢ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٩٣٦    /    تعداد نمایش : ١٠٠٠کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی مهرماه 1397