صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > چهارمین گردهمایی معاونین، مدیران و روسای ادارات حوزه دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه 7 کشور برگزار گردید.


  چاپ        ارسال به دوست

چهارمین گردهمایی معاونین، مدیران و روسای ادارات حوزه دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه 7 کشور برگزار گردید.

چهارشنبه 8 دی ماه 1395 چهارمین گردهمایی معاونین، مدیران و روسای ادارات حوزه دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه 7 کشور با حضور دکتر صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان و دکتر تقی زاده معاون تسهیلات دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سالن اجتماعات دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس برگزار گردید.

در ابتدای این گردهمایی دکتر عبدالمجید مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس ضمن خوش آمد گویی و خیر مقدم به شرکت کنندگان جهت حضور در استان بوشهر و دانشگاه، گفت: بوشهر را با وجود قدمت بسیار دیرینه در زمینه فعالیت های تجاری، باید یک استان فرهنگی دانست. مردم بوشهر همواره مردمی صلح دوست و اهل تعامل بوده اند، اگر به محله کوتی که یکی از محله های قدیمی بوشهر است و دانشکده هنر و معماری دانشگاه خلیج فارس نیز در آن واقع شده است نگاه کنید، متوجه خواهید شد که در یک محله همزمان مسجد شیعیان، مسجد اهل تسنن، کلیسا و کنیسه در فاصله های نزدیک به هم واقع شده اند و این نشان از روح بزرگ مردم بوشهر، صلح دوستی و همزیستی مسالمت آمیز آنها می باشد.


وی افزود: با وجود منابع عظیم گازی از پارس شمالی تا پارس جنوبی، جزیره نفتی خارگ و نیرگاه اتمی  که استان بوشهر را به عنوان قطب انرژی کشور معرفی می کند، اما این استان با وجود نعمتی بزرگ بنام دریا از مزیت های بی نظیر این نعمت در زمینه های تجارت، پرورش انواع آبزیان، جلبک و غیره نیز بهره می برد. دانشگاه خلیج فارس با وجود بیش از 6000 دانشجو و 231 عضو هایت علمی و با شناخت دقیق از پتانسیل های موجود در استان، راهبرد خود را بر اساس حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی و دریا متمرکز کرده است.

در ادامه این گردهمایی دکتر تقی زاده معاون تسهیلات دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تقدیر از میزبانی دانشگاه خلیج فارس گفت: از سال گذشته در جهت ارتقاء ارائه خدمات دانشجویی اقدام به راه اندازی کارگروهی بنام کنترل، نظارت و ارزیابی در حوزه های تغذیه، خوابگاه و وام دانشجویی نمودیم.

وی افزود: در خصوص حوزه تغذیه با ایجاد این کارگروه به این نتیجه رسیدیم که با ورود بخش خصوصی و ارائه خدمات، شاهد کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت و رضایتمندی بیشتر دانشجویان خواهیم بود. در دانشگاه خلیج فارس نیز این کار انجام شد و یارانه غذا در اختیار خود دانشجو قرار گرفت و دانشجو بر اساس تصمیم خود بین غذای سلف یارانه ای و بخش خصوص قادر به انتخاب بود. با این روش  شاهد کاهش هزینه ها، بهبود کیفیت غذایی و افزایش میزان رضایتمندی دانشجویان بودیم.

دکتر تقی زاده با اشاره به موضوع آئین نامه ای که تا سال 1384 وجود داشت و باعث عدم نظارت و کنترل دانشگاه ها بر خوابگاه های غیر دولتی شده بود، گفت: این آئین نامه و روش باعث شده بود که دانشگاه ها هیچگونه کنترل و نظارتی بر خوابگاه ها نداشته باشند و حتی رئیس یک دانشگاه نتواند از خوابگاه غیر دولتی بازدید نماید اما با ابلاغ آئین نامه جدید تاسیس خوابگاه های غیر دولتی که در سال گذشته ابلاغ و در تمام دانشگاه ها نیز اجرا شده است تمام خوابگاه ها شناسی شده اند و خوابگاه هایی که از نظر وازرت علوم تایید شده و دارای مجوز می باشند همان خوابگاه هایی هستند که توسط معاونین دانشجویی 31 استان کشور تایید شده و در سامانه ما وجود دارد و دانشجویان با مراجعه به این سامانه می توانند متوجه شوند که کدامیک از خوابگاه ها دارای مجوز هستند.


معاون تسهیلات دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: در خصوص ثبت نام مقدماتی وام  دانشجویان اطلاع رسانی کنید زیرا اگر دانشجو ثبت نام مقدماتی را انجام دهد هم ما یک آمار از تعداد متقاضیان وام خواهیم داشت هم خود دانشجو اطلاعات مورد نیاز را وارد خواهد کرد و کارشناس مربوطه در زمان ثبت نام فقط مدارک تحویلی دانشجو را بارگزاری خواهد کرد و این روند باعث تسهیل در روند کار و نظم بهتر خواهد شد.

دکتر صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این گردهمایی با تشکر از میزبانی دانشگاه خلیج فارس گفت: با توجه به سیاست تمرکز زدایی که در وزارت خانه به صورت جدی پیگیری و اجرا می شود باعث شده دانشگاه های کشور را به ده منطقه دسته بندی کنیم و هر منطقه با تشکیل کارگروه هایی نسبت به شناسایی مشکلات، ارائه راه حل و انعکاس آن به وزارت خانه  اقدام نمایند که باعث می شود که مشکلات بصورت منطقه ای حل شود و بجای اینکه ما در طول سال با جمع کردن همه معاونین دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور به صورت یکجا به مشکلات رسیدگی کنیم و دست آخر نیز به نتیجه دلخواه نمی رسیم، بنابراین در این رویکرد هر منطقه مشکلات را شناسایی کرده و سپس راه کارها را پیشنهاد داده  و در جلسات مشترک ما با هر منطقه مسائل و پیشنهادات را بررسی و  با کمترین هزینه و بیشترین سرعت به نتیجه دلخواه خواهیم رسید. 


وی افزود: با اجرایی شدن مبحث رتبه بندی خوابگاه ها، متوجه شدیم کدامیک از خوابگاه ها در اولویت تعمیر و تجهیز هستند و بر اساس این اولویت بندی منابع خود را به صورت هدفمند تخصیص خواهیم داد. در حوزه های تغذیه و تربیت بدنی نیز با توجه به رتبه بندی ها به صورت هدفمند و بر اساس اولویت ها منابع را تخصیص خواهیم داد زیرا این کار باعث ارتقاء کیفی و کمی خدمات در این بخش ها خواهد شد.

معاون وزیر با اشاره به لزوم ورود بخش خصوصی در جهت ارتقاء خدمات گفت: یکی از مبحث هایی که پیگیر هستیم ورود بخش خصوصی برای احداث خوابگاه است، برای این منظور با سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز مذاکراتی داشته ایم و قرار شد منابعی در این خصوص در بودجه تخصیص دهند که با مشارکت بخص خصوصی خوابگاه ها احداث شوند، مثلا زمین مورد نیاز از سوی دانشگاه تامین شود و ساخت توسط بخش خصوصی انجام گیرد و برای مدت مشخصی در اختیار بخش خصوصی باشد سپس تحویل دانشگاه شود.

دکتر صدیقی در پایان با اشاره به نزدیک بودن نشست معاونین دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور گفت: در این نشست بحث تغییر ساختارخدمات دانشجویی را خواهیم داشت که با اجرایی شدن این طرح دانشگاه ها به صورت مستقل تر، خدماتی بهتر به دانشجویان ارائه خواهند کرد.

لازم به توضیح است در این گردهمایی، معاونین، مدیران و روسای ادارات حوزه دانشجویی در قالب 6 کارگروه معاونین و مدیران، رفاه، خوابگاه، تغذیه، تربیت بدنی و مشاوره به بررسی مشکلات، بیان نظرها، پیشنهادات و ارائه راه کارها پرداختند.


 

 

 

 

 

 

 

 


 


١٣:٤٧ - چهارشنبه ٨ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٩٣١    /    تعداد نمایش : ٩٤٣کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی مهرماه 1397