صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > دانشگاه خلیج فارس مجری منتخب وزارت عتف برای برگزاری «دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان کشور گرجستان»


  چاپ        ارسال به دوست

دانشگاه خلیج فارس مجری منتخب وزارت عتف برای برگزاری «دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان کشور گرجستان»

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران در تیرماه سال جاری در دیدار با وزیر علوم گرجستان، برای پذیرش دانشجویان ایرانشناسی گرجستان در دوره‌های ایرانشناسی دانشگاه‌های ایران اعلام آمادگی کردند. در این سفر، دکتر لیلا رضایی، استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خلیج فارس به کرسی‌های ایرانشناسی گرجستان طرحی را برای برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت ایرانشناسی به منظور تقویت این کرسی‌ها در گرجستان به وزیر عتف ایران ارائه نمودند. در این طرح به تفصیل به شرح «دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان» به میزبانی دانشگاه خلیج فارس پرداخته شده بود. پس از بررسی و امکان‌سنجی‌های لازم برای اجرای طرح در دانشگاه خلیج فارس، مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت عتف طی نامه‌ای در تاریخ 1396/06/25 موافقت اصولی با این طرح را اعلام نمود. متعاقب تصویب این طرح، دانشگاه خلیج فارس به همت و پیگیری خانم دکتر رضایی رایزنی و هماهنگی‌ها با کرسی‌های ایرانشناسی و اتاق‌های ایران در دانشگاه‌های گرجستان و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس را آغاز نمود.

در طرح مصوب «دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان» که با حمایت و همکاری مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی و رایزنی علمی سفارت ایران در گرجستان برگزار می‌شود، دو برنامه در نظر گرفته شده است: «دوره ایرانشناسی فشرده» که به مدت دو هفته برگزار می گردد و «دوره ایرانشناسی پیشرفته» که یک نیمسال تحصیلی را در برمی‌گیرد. این دوره‌ها که با هدف ارتقای سطح دانش زبانی این دانشجویان، آشنایی عمیق­تر با تاریخ، ادبیات و فرهنگ ایران، به ویژه با مناطق جنوبی کشور و خلیج فارس و انجام فعالیت‌های علمی-‌پژوهشی مشترک در زمینه خلیج فارس‌شناسی برگزار می‌شود، امکان اعزام دانشجویان برتر دانشگاه­های گرجستان در رشته ایرانشناسی را به کشور ایران و دانشگاه خلیج فارس فراهم می‌نماید. در این دوره‌ها دانشجویان گرجستان فرصت می‌یابند که در تعامل نزدیک و رودررو با فارسی‌زبانان سطح دانش و توانایی­های زبانی را  ارتقا دهند و به بینش بهتر و عمیق­تری نسبت به کشور ایران و ارزشهای تاریخی، فرهنگی و اجتماعی آن برسند. در طرح‌ریزی برنامه «دوره ایرانشناسی پیشرفته »، تسهیل همکاری‌های پژوهشی و زمینه‌سازی برای گذراندن پایان‌نامه با راهنمایی مشترک اساتید دانشگاه خلیج فارس یا دوره فرصت مطالعاتی برای دانشجویان دکتری یا اساتید و پژوهشگران از کرسی‌های ایرانشناسی و زبان فارسی کشور گرجستان و سایر کشورهای جهان نیز مدنظر بوده است. موضوعاتی که در این دوره‌ها پوشش داده خواهد شد عبارتند از زبان فارسی (مقدماتی و پیشرفته)، آیین نگارش و ویرایش، دستور زبان فارسی پیشرفته، زبان فارسی محاوره­ای، مروری بر تاریخ ادبیات فارسی (کلاسیک یا معاصر یا هر دو)، زبانهای باستانی ایران (فارسی باستان، پهلوی و ...)، فرهنگ و هنر ایرانی، تاریخ و جغرافیای ایران به ویژه خلیج فارس.

در راستای اجرای این طرح بر اساس تصویری کلی از وضعیت ایرانشناسی در دانشگاه‌های گرجستان و نیازسنجی دانشجویان آن دانشگاه‌ها، هیأتی سه نفره از دانشگاه خلیج فارس متشکل از دکتر عبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس، دکتر پرویز حاجیانی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه و دکتر فاطمه نعمتی، مدیر امور بین‌الملل و دانشجویان غیرایرانی به کشور گرجستان اعزام گردیدند. این هیأت از ۸ تا ۱۰ آذرماه ۱۳۹۶ با رؤسای دانشگاه‌های گرجستان و اساتید ایرانشناسی و زبان فارسی آن دانشگاه‌ها دیدار داشتند و برای اجرای «دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان» مذاکره و برنامه‌ریزی نمودند.

 در اولین روز بازدید از دانشگاه‌های گرجستان مورخ هشت آذر، پس از دیدار با رئیس دانشگاه ایلیا و امضای تفاهم‌نامه جامع همکاری‌های علمی پژوهشی بین دو دانشگاه در جنبه‌های مختلف به ویژه مطالعات ایرانشناسی و قرارداد آموزشی مربوط به «دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان»، دکتر مصلح و سایر نمایندگان دانشگاه خلیج فارس به همراه رایزن فرهنگی ایران از اتاق ایران بازدید نمودند. در این بازدید خانم صوفیا گاگوشیدزه، رئیس کرسی ایرانشناسی دانشگاه ایلیا به شرح فعالیت‌های جاری و دستاوردهای مربوطه پرداختند. در این دانشگاه دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته زبان‌های خارجی و روابط بین‌الملل، زبان بین‌المللی مورد مطالعه را زبان فارسی انتخاب نمایند و به یادگیری زبان فارسی و پژوهش درباره آن بپردازند. این دانشگاه همچنین یک مؤسسه تحقیقاتی شرق‌شناسی دارد که دو دپارتمان آن، دپارتمان مطالعات زبان‌های ایرانی و هندی و مطالعات واژه‌شناسی زبان فارسی، با کرسی‌های زبانشناسی زبان‌های ایرانی کشورهای مختلف من‌جمله ایران همکاری‌های گسترده علمی پژوهشی دارند.

 پس از بازدید از اتاق ایران که در آن به طور اجمالی از حمایت‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش و تقویت زبان فارسی سخن به میان آمد، هیأت نمایندگان دانشگاه با مجتبی کامران‌فرد، رایزن فرهنگی به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت‌های آن دفتر و انجام هماهنگی‌های اجرایی نهایی مربوط به برگزاری «دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان» دیدار و گفتگو نمودند. آقای کامران‌فرد در این جلسه اعلام داشتند که رایزنی فرهنگی سفارت ایران اقدام به افتتاح اتاق ایران در مراکز دانشگاهی و آموزشی در این کشور نموده است و اکنون با کرسی‌های ایرانشناسی شش دانشگاه- دانشگاه دولتی ایوانه جاواخیشویلی تفلیس، دانشگاه دولتی ایلیا، دانشگاه آزاد، دانشگاه دولتی کوتایسی (اکاکی تسرتلی)، دانشگاه گرجستان و دانشگاه بین المللی قفقاز- همکاری دارد و علاوه بر آموزش زبان فارسی در رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و سرگنسولگری جمهوری اسلامی ایران در باتومی، از آموزش زبان فارسی در چهار مدرسه حمایت می‌نماید. با توجه به علاقه و توجه مردم گرجستان به فرهنگ غنی و مشاهیر ایران زمین و اقبال عمومی برای یادگیری زبان فارسی، هم اکنون قریب به 320 نفر در 12 مرکز فوق‌الذکر مشغول فراگیری زبان و ادبیات فارسی هستند. همچنین رایزنی فرهنگی علاوه بر تسهیلات متنوعی که برای دانشجویان ایرانشناسی دانشگاه‌ّهای گرجستان فراهم می‌نماید، بورس کامل تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌نماید و هر ساله برنامه اعزام رایگان دانشجویان گرجستانی به ایران را برای دیدار از ایران و شرکت در کلاسهای بازآموزی زبان فارسی، تاریخ و فرهنگ ایران در معتبرترین دانشگاههای ایران بر عهده دارد. رایزن فرهنگی اعزام دانشجویان دانشگاه‌ّهای گرجستان برای شرکت در «دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان» در دانشگاه خلیج فارس را برعهده گرفت.

 

‌دومین روز مأموریت، نهم آذر، با بازدید از دانشگاه گرجستان و دیدار با برخی اساتید و دانشجویان اتاق ایران آغاز گردید. آلکساندر چولوخادزه رئیس کرسی شرق‌شناسی و استاد ایرانشناسی دانشگاه گرجستان که تحصیلات عالیه خود را در دانشگاه تهران گذرانده است و مدتی نیز در دانشگاه دولتی جاواخیشویلی تفلیس عضو کرسی ایرانشناسی بوده است، به شرح دوره‌های آموزشی شرق‌شناسی و ایرانشناسی این دانشگاه پرداختند. در این دانشگاه، دانشجویان رشته شرق‌شناسی در نیمسال‌های آغازین دروسی درباره تاریخ جهان و تاریخ کشورهای شرقی جهان می‌گذارنند و پس از آن در یکی از رشته‌ّهای شرق‌شناسی که مطالعات ایرانی و زبان فارسی نیز یکی از آنها هست، دروس تخصصی را می‌گذرانند. دانشجویان ایرانشناسی عمدتا انگیزه تحصیل در رشته ایرانشناسی را آشنایی با تاریخ، فرهنگ و ادب ایران و بهره‌گیری از زبان فارسی به عنوان زبان بین‌المللی دانستند که نه تنها آن را به عنوان زبانی برای یافتن شغل مناسب فرا می‌گیرند، بلکه با آن رابطه‌ای احساسی و افتخارآمیز برقرار کرده‌اند. 

در ادامه بازدید از دانشگاه گرجستان و دیدار با مؤسسان و رئیس اجرایی دانشگاه گرجستان، پروفسور گیلی آلاسانیا و پروفسور مانانا سانادزه که خود از شرق‌شناسان هستند و در حوزه تاریخ و فرهنگ کشورهای شرقی دارای تألیفات ارزنده‌ای هستند، از مطالعات ایرانشناسی در این دانشگاه در معنای گسترده آن مشتمل بر تاریخ، زبان، فرهنگ و مطاالعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی استقبال نمودند. پروفسور آلاسانیا ضمن اشاره به بیش از صد سال قدمت دوره‌های آموزشی و مطالعات ایرانشناسی در گرجستان، اشراف به تاریخ، فرهنگ و زبان ایران را لازمه وقوف به تاریخ و فرهنگ گرجستان دانستند و برگزاری دوره‌ها و برنامه‌های مشترک را برای آشنایی عموم مردم با تاریخ و فرهنگ دو کشور به عنوان مبنایی برای همکاری و سازگاری بیشتر نسل‌های آینده اقدامی ارزشمند می‌شمردند. در همین راستا ایشان از تلاش‌های ارزنده دکتر لیلا رضایی استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه خلیج فارس برای تقویت زبان فارسی و تبلیغ فرهنگ و تمدن ایرانی قدردانی نمودند. پروفسور سانادزه نیز ضمن اشاره به کتاب اخیر خود درباره تبارشناسی پادشاهان گرجستان که در دو جلد چاپ شده و در آن به روابط تاریخی ایران و گرجستان در دوره ساسانی پرداخته است، بیان داشتند که مطالعات صد سال اخیر لایه‌های پنهان تاریخ مشترک ایران و گرجستان را آشکار نموده و شواهدی بر وجود ارتباط تنگاتنگ و بسیار نزدیک دو کشور به خصوص در اثر مهاجرت‌ها ارایه می‌کند تا جایی که می‌توان ادعا کرد به لحاظ ژنتیکی نیز تأثیر به‌سزایی داشته است.


در سومین روز، ۱۰ آذرماه ۱۳۹۶ُ، نمایندگان دانشگاه با همراهی سفیر ایران در دانشگاه دولتی جاواخیشویلی تفلیس با ایرانشناسان دیدار نمودند. قدیمی‌ترین کرسی ایرانشناسی در کشور گرجستان به طور رسمی صد سال پیش در این دانشگاه تأسیس شده است و به گفته رئیس دانشگاه جاواخیشویلی، دکتر گیورگ شارواشیدزه، حتی در زمان شوروی سابق گروه ایرانشناسی یکی از مهمترین و فعالترین بخش‌های دانشگاه بوده است و به همت اساتید و مترجمین فاضل و دانشمند این دپارتمان، علاوه بر پژوهش‌های تاریخی و زبانی، ترجمه‌های زیادی از گرجی به فارسی و بالعکس صورت گرفته‌ است. در این نشست به طور کلی مباحثی در ارتباط با فعالیت‌ّهای گروه ایرانشناسی و لزوم تقویت همکاری‌ها مطرح گردید و در حاشیه نشست ایرانشناسان به بیان علایق علمی و پژوهشی خود پرداختند و دکتر نومادی بارتایا رئیس دپارتمان مطالعات ایرانی یک جلد از کتاب خود را با عنوان منتخبات فارسی به رئیس دانشگاه خلیج فارس اهدا نمود. مؤسسه شرق‌شناسی زیر بخش دانشکده علوم انسانی از هفت گروه آموزشی و پژوهشی تشکیل شده است که گروه ایرانشناسی یکی از آنها گروه‌ها هست , دوره‌های آموزشی زبان،‌ تاریخ و فرهنگ ایران را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‌نماید.

 پایان بخش سفر هیأت اعزامی، حضور در همایش و افتتاحیه مرکز علمی-تحلیلی روابط ایران و گرجستان در دانشگاه بین‌المللی قفقاز به همراه دکتر قوام‌شهیدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و آقای کامران‌فرد، رایزن فرهنگی بود. این همایش با مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با موضوع «بررسی نقش و جایگاه ایرانشناسان گرجی در توسعه و تعمیق روابط دو کشور» در محل سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار گردید. اساتید و صاحب‌نظران شرکت کننده با توجه به وضعیت منطقه قفقاز و موقعیت ایران، روابط گرجستان و ایران را مورد بحث و بررسی قرار دادند و به ارائه گزارشی از مطالعات تاریخی و فرهنگی و زبانی صورت‌گرفته در این دانشگاه پرداختند. کاخابر کوردزایا رئیس دانشگاه بین‌المللی قفقاز ضمن برشمردن روابط خوب کشور گرجستان و ایران در طول تاریخ روابط و تاثیرات متقابل فرهنگی دو کشور  اظهار داشتند که با توجه به پیشرفت علمی و فنآوری ایران، جامعه علمی و دانشگاهی گرجستان برای ترویج و توسعه همکاری‌های چندجانبه با دانشگاه‌های ایران اعلام آمادگی می‌نماید. دکتر قوام‌شهیدی سفیر ایران مطالعات فرهنگی و زبانی و بررسی زوایای پنهان روابط دیرینه بین دو کشور را بستری استوار برای تعمیق روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دو کشور به ویژه با توجه به افزایش سطح تعاملات در سال‌های اخیر برشمردند. مجتبی کامران فرد، رایزن فرهنگی ایران نیز ضمن تقدیر از اساتید ایرانشناسی آن دانشگاه و با اشاره به افزایش تعاملات بین دو کشور، نقش نخبگان و فرهیختگان را در ایجاد و توسعه روابط عمیق بین ایران و گرجستان بسیار حائز اهمیت خواندند.

 

 بر اساس قراردادهای منعقده با دانشگاه‌های گرجستان، همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران و مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت عتف و بهره‌گیری از تجارب ارزشمند استاد اعزامی دکتر لیلا رضایی در کرسی‌های ایرانشناسی کشور گرجستان و نیز توانمندی علمی پژوهشی استادان گروه‌های آموزشی مختلف دانشگاه در حوزه‌های زبان فارسی و تاریخ، فرهنگ و هنر ایران، دانشگاه خلیج فارس طرح «دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان» را با برگزاری اولین «دوره ایرانشناسی فشرده» در اواخر بهمن و اوایل اسفند ۱۳۹۶ به اجرا می‌گذارد. همچنین دانشگاه خلیج فارس با بهره‌گیری از ظرفیت تعاملی موجود با سازمان‌های درون استان مشارکت بخش‌های مختلف را برای آشنایی هر چه بیشتر دانشجویان گرجستان با تاریخ، فرهنگ، هنر، ادبیات، صنایع و اقلیم استان بوشهر و برگزاری موفقیت‌امیزتر دوره‌ها جلب نموده است.   

دانشگاه خلیج فارس ضمن افتخار به مأموریتی که یافته‌ است، ایجاد تعامل سازنده و موثر با جوامع دانشگاهی بین‌المللی را مبنای عمل قرار داده است و با شبکه‌سازی بین مجموعه نیروهای متخصص از کشورهای مختلف جهان و جلب مشارکت برای توسعه فناوری و دانش پیشرفته از رهگذر تقویت همکاری‌های علمی پژوهشی بین‌المللی و تبادل نیروی انسانی متخصص در صدد ارتقای سطح تعاملات علمی و فناوری دانشگاه در عرصه بین‌المللی است. برنامه همکاری دانشگاه خلیج فارس با دانشگاه‌های گرجستان که در چارچوب آن علاوه بر تقویت همکاری‌های جامع علمی در جنبه‌های مختلف مزیتی دانشگاه‌‌های طرف قرارداد، اجرای برنامه ویژه ایرانشناسی،‌ خلیج‌فارس‌شناسی و تقویت زبان فارسی اهمیت خاص یافته است، ناظر بر این است که دانشگاه خلیج فارس مأموریت‌ بنیادین ملی و بین‌المللی دانشگاه‌های ایران را برای ترویج و تقویت فرهنگ و زبان ایرانی در عرصه بین‌المللی ارج می‌نهد و در راستای مأموریت خاص خود تلاش می‌نماید خلیج‌فارس‌شناسی جایگاه شایسته‌ای در پژوهش‌های بین‌المللی داشته باشد.

 


٠٨:٢٠ - يکشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١٥٣٨    /    تعداد نمایش : ١٤٠٤کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی دی ماه 1397