صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > آغاز همکاری‌های علمی بین دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه دولتی ایلیای گرجستان با اجرای دوره‌های ایرانشناسی


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز همکاری‌های علمی بین دانشگاه خلیج فارس و دانشگاه دولتی ایلیای گرجستان با اجرای دوره‌های ایرانشناسی

 

     رئیس دانشگاه خلیج فارس و رئیس دانشگاه دولتی ایلیا برای گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی و نحوه اجرای دوره‌های‌ ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان روز هشتم آذر ماه دیدار و مذاکره نمودند. دکتر گیگا زدانیا، رئیس دانشگاه ایلیا، ضمن خوشامدگویی اظهار داشتند که این دانشگاه به گسترش همکاری‌ها با دانشگاه‌های خارجی به ویژه دانشگاه‌های شرقی تمایل دارد و به مطالعات شرق‌شناسی اهمیت بسیار می‌دهد. همسو با  این گرایش، دانشگاه یک انستیتوی شرق‌شناسی دارد که از قدیمی‌ترین کرسی‌های شرق‌شناسی گرجستان است. ایشان دانشگاه دولتی ایلیا را به عنوان یکی از دانشگاه‌های جوان منطقه قفقاز جنوبی معرفی نمودند که در سال ۲۰۰۶ با ادغام شش موسسه علمی و پژوهشی شکل گرفته است. این دانشگاه از چهار دانشکده هنر و علوم، کسب و کار، حقوق و علوم تجربی و مهندسی تشکیل شده است و ۲۵ موسسه و مرکز تحقیقاتی، حدود ۱۵۰۰۰ دانشجو و ۸۰۰ عضو هیات علمی دارد. وی در در ادامه ضمن ابراز خرسندی از ایجاد روابط علمی با دانشگاه‌های پیشرفته مانند دانشگاه خلیج فارس، اساتید و پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس را به همکاری با دانشگاه دولتی ایلیا در زمینه‌های مخلتلف منجمله شرکت در کنفرانس‌ها و برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های بین‌المللی و انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی به ویژه در مورد مسائل منطقه‌ای دعوت نمودند. 


       دکتر عبدالمجید مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس، به افزایش مراودات بین دو کشور در سال‌های اخیر، به ویژه دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران با وزیر علوم گرجستان برای افزایش تعاملات علمی، پژوهشی و فرهنگی اشاره داشتند و ضمن فرخنده دانستن آغاز همکاری‌ها، اظهار داشتند که دانشگاه خلیج فارس بر اساس مزیت‌های راهبردی دانشگاهی و محیطی در حوزه‌های دریا، انرژی‌ اعم از نفت، گاز و پتروشیمی و انرژی‌های نو، تاریخ، ادبیات و فرهنگ فعالیت‌های علمی، پژوهشی و فناوری گسترده‌ای دارد و برای توسعه همکاری‌ در این حوزه‌های مزیتی به ویژه شرق‌شناسی و مطالعات منطقه‌ای مرتبط با دو دانشگاه در زمینه تاریخ و فرهنگ گرجستان و خلیج‌فارس‌شناسی اعلام آمادگی نمودند. وی برگزاری "دوره ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان" را اولین قدم برای ایجاد ارتباط سازنده و پرثمر بین دو دانشگاه خواندند که در قالب دو برنامه "دوره ایرانشناسی فشرده" و "دوره ایرانشناسی پیشرفته" برگزار می‌گردد و برای دانشجویان و اساتید دانشگاه ایلیا سهمیه ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. "دوره ایرانشناسی فشرده" به مدت دو هفته برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ ایران و زبان و ادبیات فارسی و "دوره پیشرفته ایرانشناسی" به منظور تسهیل همکاری‌های آموزشی و پژوهشی و زمینه‌سازی برای گذراندن یک نیم‌سال آموزشی، پایان‌نامه با راهنمایی مشترک اساتید دو دانشگاه یا دوره فرصت مطالعاتی برای دانشجویان دکتری یا اساتید و پژوهشگران از کرسی‌های ایرانشناسی و زبان فارسی در سراسر جهان طراحی شده است.  


     دکتر عبدالمجید مصلح همچنین بیان داشتند که علاوه بر این تسهیلات ویژه دوره ایرانشناسی، دانشگاه خلیج فارس در چارچوب "بورس خلیج فارس" به دانشجویان، اساتید و پژوهشگران بین‌المللی در زمینه‌های مزیتی دانشگاه بورس‌های مختلفی با تسهیلات خاص اعطا می‌نماید که شامل دو نوع بورس تحصیلی بلندمدت برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد و دکتری و دو نوع بورس کوتاه‌مدت برای تقویت همکاری‌های علمی پژوهشی در قالب راهنمایی مشترک پایان‌نامه، فرصت مطالعاتی و شرکت در دوره‌های آموزشی تخصصی است.  


    در پایان روسای دو دانشگاه ابراز امیدواری نمودند که حاصل این همکاری‌های ارزنده ارتقای جایگاه بین‌المللی دو دانشگاه را در پی داشته باشد. جلسه با امضای تفاهم‌نامه‌ جامع همکاری بین دو دانشگاه و قرارداد آموزشی "دوره‌های ایرانشناسی ویژه دانشجویان گرجستان" و دعوت رئیس کرسی ایرانشناسی دانشگاه ایلیا برای بازدید از اتاق ایران خاتمه یافت.

 


١٩:١١ - جمعه ١٠ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٧٩    /    تعداد نمایش : ٦١٤کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی مهرماه 1397