صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > دكتر مصلح: استان بوشهر یکی از استان های پیشتاز در زمینه ایجاد ساختارهای حمایتی شرکت های دانش بنیان در کشور است.


  چاپ        ارسال به دوست

دكتر مصلح: استان بوشهر یکی از استان های پیشتاز در زمینه ایجاد ساختارهای حمایتی شرکت های دانش بنیان در کشور است.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر درباره نقش شرکتهای دانش بنیان در اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی به خبرنگار ايرنا گفت: در 2 دهه اخیر اقتصاد جهانی به سمتی حرکت کرده است که به آن اقتصاد دانایی و یا دانش بنیان اطلاق می شود.
عبدالمجید مصلح افزود: این عصر به عنوان دوران شکل گیری و رشد شرکت های کوچک و متوسط نوآور یا فناور شناخته می شود.
وی اضافه کرد: شرکت هایی که تشکیل شده از چند دانش آموخته دانشگاهی و بر پایه یک نوآوری فناورانه تاسیس و راه اندازی می شوند.
مصلح اظهار کرد: ماهیت فناورانه و دانشی این شرکت ها مستلزم جذب نیروهای دانش آموخته ماهر و متخصص است که تربیت چنین نیروهایی تنها از عهده دانشگاه های باکیفیت و با سطح نوآوری و فناوری بالا بر می آید.
وی اضافه کرد: در این شرایط دانشجویان و دانش آموختگان بر اساس ایده های نوآورانه ای که در حین تحصیل به دست می آورند و درفرایند تحصیل روی آن کار می کنند، شرکت خود را تاسیس و درچاچوب حمایت هایی که در فرایندهای دانشگاهی و کارآفرینی از آنها می شود
رشد کرده و زمینه اشتغال و کارآفرینی تعدادی از دانش آموختگان دانشگاهی را فراهم می سازند.
وی یادآور شد: درزمان حاضرتوسعه شرکت های دانش بنیان در قالب مراکز کارآفرینی، مراکز نوآوری و یا مراکز شتابدهی در دانشگاه ها به عنوان بهترین مدل توسعه کارآفرینی در کشورها شناخته می شوند.
وی ادامه داد: استان بوشهر یکی از استان های پیشتاز در زمینه ایجاد ساختارهای حمایتی شرکت های دانش بنیان در کشور است.
مصلح با اشاره به فعالیت مرکز رشد فناوری خلیج فارس از سال 84 در استان بوشهر گفت: در زمان حاضر بالغ بر 20 شرکت دانش بنیان دارای مجوز صندوق نوآوری و شکوفایی و 80 واحد و یا شرکت فناور نیز در استان در حال فعالیت هستند.
وی یادآور شد: هرچند از روند رشد، حمایت و شکل گیری این شرکت ها در استان راضی نیستیم، ولی در مجموع استان بوشهر ازجمله استانهایی است که به طور نسبی در این زمینه موفق به شمار می رود.
مصلح اظهار کرد: با وجود نقش مهم شرکتهای دانش بنیان در ایجاد کسب و کار بویژه برای فارغ التحصیلان دانشگاهی ولی فضای کسب و کار برای این شرکت ها در کشور هنوز چندان مساعد نیست.
وی بیان کرد: همچنین با توجه به رکود و بحران اقتصاد کشور در سال های اخیر، وضعیت رشد و فعالیت این شرکت ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: اگر تمرکز بیشتری از سوی سیاست گذاران وبرنامه یزان استانی و ملی روی شرکتهای دانش بنیان صورت گیرد به طور قطع موفقیت بیشتری حاصل می شود.
وی افزود: توسعه آینده کشورها و استان ها تابع میزان سهمی است که در تعداد و ارزش افزوده شرکت های دانش بنیان به خود اختصاص می دهند.
وی افزود: بخش عمده ای از توسعه کشورها هم اکنون حاصل فعالیت اقتصادی شرکت های دانش بنیان است بویژه استان بوشهر که در بخش صنعت نفت، گاز و پتروشیمی قابلیت زیادی دارد و در حال توسعه با نرخ مناسبی است.
مصلح اظهار کرد: صنایع دریایی شامل شیلات و آبزی پروری، از جمله ظرفیت های استان بوشهر است که با برنامه ریزیهای صورت گرفته در حال توسعه است.
وی همچنین با اشاره به موفقیت استان بوشهر در حوزه فناوری اطلاعات گفت: در همه این بخش ها نیاز به نوآوری و فعالیت دانش بنیان هست که شرکت های کوچک فناور می توانند این نقش را به عنوان نقش مکمل برای این صنایع ایفا کند.
وی با بیان اینکه در 2 سال گذشته رونق نسبی خوبی در فضای شرکتهای دانش بنیان استان صورت گرفته است، گفت: برطرف شدن تحریم های اعمال شده علیه کشور و بازار مناسب صنعتی استان شرایط خوبی را برای فعالیت شرکت های دانش بنیان فراهم کرده است.
وی اظهار کرد: اگر فضای حمایتی از شرکتهای دانش بنیان بهترباشد، این شرکت ها می توانند نقش آفرینی بیشتری در فضای اقتصادی و صنعتی استان داشته باشند.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: در زمان حاضر تنها 20 تا 30 درصد از ظرفیت شرکت های دانش بنیان استفاده می شود و ظرفیت خالی بسیاری در این زمینه برای فعال سازی و استفاده از ظرفیت های دانش بنیان استان وجود دارد.
مصلح افزود: استان بوشهر از مزیت های شفاف، روشن و شناخته شده ای از جمله انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی، دریا (مهندسی دریا، حوزه زیستی دریایی و آبزی پروری)، کشاورزی (خرما، محصولات خارج از فصل، گیاهان دارویی) و حوزه کسب و کار (تجارت، حمل ونقل و گردشگری دریایی)، حوزه های آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه شکل گرفته و یا در حال شکل گیری است.
وی افزود: بیشتر رشته ها مرتبط با حوزه مزیتی استان و منطقه شکل گرفته اند و تعدادی نیز بویژه در حوزه انرژی، نفت و گاز و پتروشیمی، دریا و کسب و کار هنوز راه اندازی نشده است، که متناسب با فراهم سازی زیرساخت های مناسب در آینده راه اندازی می شود.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر گفت: 60 شرکت دانش بنیان فناورآورنه در این استان فعالیت دارند که برای ورود به بازار با مشکل نبود سرمایه روبرو هستند.
وی افزود: با اندکی سرمایه گذاری می توان مشکل این شرکتها را حل کرد.
مصلح ادامه داد:با توجه به مشکل کنونی بیکاری در این استان، باید با استفاده از راهکارهای مختلف در زمینه ایجاد فرصت های متنوع اشتغال اقدام شود.
مصلح افزود: در این ارتباط همکاری و تعامل بین دستگاه های ذیربط از جمله اتاق بازرگانی بوشهر به عنوان بخش خصوصی ضروری است.
وی گفت: در دانشگاه خلیج فارس نیز ظرفیت های ارزشمندی وجود دارد که با قرار گرفتن آن در کنار صنعت می توانیم به رونق صنایع استان بوشهر کمک کنیم.

لينك خبر


٠٨:٤٧ - يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ١٣٩٦    /    تعداد نمایش : ٦٢١کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی مهرماه 1397