صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > کارکرد شاهنامه در چیستی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

کارکرد شاهنامه در چیستی ایران

مراسمی به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بلند آوازه ایران به کوشش دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سالن اجتماعات دانشکده نفت و گاز و پتروشیمی روز سه شنبه مورخ 26 اردیبهشت ماه 96 برگزار گردید. در این مراسم دکتر کزازی  ضمن تشکر و قدردانی از برپایی این نکوداشت گفت سخت ترین، گمانزدایی ترین سنجه در ایرانی بودن دوستداری شاهنامه است. وی گفت شما اگر می خواهید به بی گمانی بدانید کسی ایرانی است، ایرانی ناب، سرشته، راستین و پسنده است بپژوهید چه پیوندی با شاهنامه دارد.

شاهنامه، نامه فرهنگ، منش و اندیشه ایرانی است. شاهنامه فزونتر، فراتر، گرانمایه تر و بلندمایه تر از آن است که تنها یک شاهکار ادبی تنها باشد. یا دیوانی در کنار دیگر دیوانهای سخن پارسی، شاهکاری ادبی است بی گمان، شاهکاری است برجام مند، بی مانند نتنها در ایران، بلکه در پهنه ی جهان هیچ رزمنامه ای را نمی توان یافت که با شاهنامه سنجیدنی باشد. با این همه شاهنامه شاهکاری است ادبی با دامنه ی بسیار سترگ تر، منش پرورتر و روزگارآفرین تر از آنچه یک شاهکار ادبی می تواند داشته باشد.

فردوسی برومندترین، بالابلندترین فرزند ایران اگر سر بر نمی آورد و شاهنامه را نمی سرود به گمان بیشمار ما امروز خود را ایرانی نمی شناختیم که ایرانی هستیم. زبان شکرین و شیوای فارسی که با آوازی بلند می گویم نیوشین ترین زبان جهان است باهم سخن نمی گفتیم. برای شاهنامه همین بس که حسن هیکل روزنامه نگار شهیر مصری عامل ماندگاری تمدن ایرانی را در سوالی که از می پرسند، در وجود فردوسی و شاهنامه می داند.

در ادامه دکتر کزازی ضمن برشمردن اهمیت شاهنامه آن را عامل ماندگاری فرهنگ و تمدن ایرانی  در دنیای پر تلاطم کنونی، و فضای متغییر مدها و خرده فرهنگهای کنونی دانست.

 

 


٠٩:٠٣ - چهارشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ١١٧٢    /    تعداد نمایش : ١٢٠٠کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی مهرماه 1397