صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > آغاز همایش ملی دانشگاه سبز در دانشگاه خلیج فارس


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز همایش ملی دانشگاه سبز در دانشگاه خلیج فارس

مراسم افتتاحیه همایش ملی دانشگاه سبز با حضور مسولان و مدیران ملی و استانی صبح روز چهارشنبه 4 اسفند ماه در سالن دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس برگزار گردید.

دکتر مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس در آیین افتتاح این مراسم ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان به جهت حضور در استان بوشهر و دانشگاه خلیج فارس، گفت: قدمت خلیج فارس به 500 هزار سال قبل بر می گردد و ایران اسلامی بر خود می بالد که بیشترین مرز آبی را که بالغ بر 1800 کیلومتر است با خلیج همیشه فارس دارد.

وی ادامه داد: خلیج فارس محور ارتباطی سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا است که بیشترین عمق آن 93 متر می باشد و بیش از 150 نوع ماهی در آن وجود دارد.

دکتر مصلح افزود: استان بوشهر به عنوان قطب انرژی کشور، با دارا بودن 11 بندر بزرگ و کوچک و 25 اسکله تجاری، 90 درصد صادارات نفت کشور، تولید 70 درصد میگوی پرورشی، صید سالانه 50 هزار تن ازآبزیان و رتبه اول صنعت بسته بندی و صنایع تبدیلی خرما به عنوان یک نگین بر کرانه خلیج فارس می درخشد.


دکتر مصلح با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت دانشگاه خلیج فارس گفت: در دولت تدبیر و امید دانشگاه خلیج فارس در تعداد پذیرش در دوره روزانه 103 درصد رشد، در میزان جمعیت دانشجویان شاغل به تحصیل 49 درصد رشد، در جمعیت دانشجویان ساکن در خوابگاه دولتی 48 درصد رشد و در میزان جذب اعضای هیات علمی 16 درصد رشد داشته است.

دکتر یوسف رشیدی معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست در این آیین گفت: دانشگاه باید تاثیرمعنا داری بر روی حکمرانی کشور داشته باشد و و از طریق آموزش و پژوهش در دانشگاه به ایجاد تفکر حاکم و ساختارهای مرتبط به آن بپردازد.

وی افزود: متاسفانه قانون های زیادی در خصوص انرژی داریم که اجرا نمی شوند، مانند جلوگیری از تردد خودروهای فرسوده که بعلت اینکه صاحبان این نوع از خودروها از اقشار آسیب پذیر هستند عملا این قانون روی زمین مانده است.


دکتر رشیدی با اشاره به لزوم جایگزینی موتورسیکلت های انژکتوری با موتورسیکلت های بنزینی ادامه داد: یکی از طرح های پیشنهادی ما لزوم این جایگزینی است که لازم است با ایجاد ممنوعیت شماره گذاری موتورسیکلت های بنزینی به سمت استفاده از موتور سیکلت های انژکتوری بریم که در نهایت مردم را تشویق به استفاده از موتورسیکلت های برقی نماییم.

وی در آخر از دانشگاه های سراسر کشور درخواست نمود جدا از اینکه دانشگاه ها به سمت ایجاد دانشگاه سبز در محدوده دانشگاه بروند باید بستر حرکت جامعه را به سمت کشور سبز آماده نمایند.

دکتر محمد رضا واعظ مهدوی معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور در این آیین گفت:  از اینکه امروز این همایش ملی در دیار مرد خیز بوشهر برگزار می شود بسیار خرسندم، دیاری که سرزمین مردمانی پاک با یک سابقه طولانی در مقاومت و وطن پرستی که همانند سردار بزگ این دیار یعنی رئیس علی دلواری، همیشه آماده از خود گذشتگی هستند.


وی در ادامه با اشاره به رشد چشم گیر بودجه سال 1396 افزود: در بودجه سال 96 در حوزه رفاه اجتماعی 93.5 درصد افزایش و در بخش آموزش و تحقیقات 116 درصد رشد داشته ایم.

دکتر واعظ مهدی با تاکید بر لزوم عمل به  سیاست های اقتصاد مقاومتی، خاطر نشان کرد: در سیاست اقتصاد مقاومتی، تولید ملی، رفع موانع تولید، اشتغال و کار آفرینی از پر اهمیت ترین کارها هستند.

وی با اشاره به لزوم صرفه جویی و لحاظ الگوی سبز در مدیریت ساختمان ها و ممیزی انرژی گفت: رتبه بندی و استاندارد سازی و وجود مکانیزم های تشویقی و تنبیهی از مواردی است که باید آن را در حوزه ممیزی انرژی مورد توجه قرار داد.

دکتر محمدحسین امید معاون اداری مالی و توسعه منابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری با تشکر از میزبانی شایسته دانشگاه خلیج فارس گفت: یکی از برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزاری و حمایت از اینگونه همایش هاست زیرا باعث خواهد شد دانشگاه ها با اقدامات انجام شده در سطح هر یک از دانشگاه ها آشنا شده و این تجربیات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

وی افزود: در این چند سال اخیر اقدامات بسیار خوبی در حوزه مدیریت سبز انجام شده است و این همایش گزارشی از این اقدامات انجام شده است. ما ابتدا از یک کار ساده مانند سر و سامان دادن به موتورخانه ها شروع کردیم  تا اینکه الان در سراسر کشور در دانشگاه ها بحث استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر مطرح شده است.


دکتر امید ادامه داد: امروز پرداختن به محیط زیست و دانشگاه سبز یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است. سی و چند سال قبل که بحث توسعه خوزستان مطرح بود و در آن زمان از دانشگاه تهران خواستند نظرش را درباره توسعه استان خوزستان بدهد که ما پیشنهاداتی را ارئه کردیم ولی خلاف آن عمل شد و الان باید هزینه زیادی بدهیم برای کارهایی که باید می کردیم و نکردیم.

معاون اداری مالی و توسعه منابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: ما در وزارت علوم و دانشگاه ها در سه حوزه آموزش، پژوهش و ترویج و فرهنگ سازی وظیفه داریم که کار انجام بدهیم ولی تا نگاه های علمی به مسائل کشور تقدم و حاکمیت پیدا نکند اوضاع از این بهتر نخواهد شد. دانشگاه ها ظرفیت این را دارند که در سطح کلان مثل مدیریت سبز کمک کنند و اینکه چقدر از دستاوردهای این دانشگاه ها می شود استفاده کرد بر می گردد به اقدام و عمل در دولت که چقدر از این نظرات استفاده کند.

 


١٤:٥٤ - چهارشنبه ٤ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ١٠١٥    /    تعداد نمایش : ١٠٤٣کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی مهرماه 1397