صفحه اصلی > اخبار، اطلاعیه ها و رخدادهای آینده 
اخبار > همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزه خلیج فارس برگزار گردید.


  چاپ        ارسال به دوست

همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزه خلیج فارس برگزار گردید.

همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزه خلیج فارس با حضور مهمان هایی از کشور عراق و با حضور مدیران گروه عربی دانشگاه های سراسر کشور روز چهارشنبه 27 بهمن در سالن اجتماعات دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی برگزار گردید.

دکتر علی اصغر قهرمانی مقبل دبیر این همایش در مراسم افتتاحیه ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و شرکت کنندگان گفت: این همایش بر اساس سه محور اصلی شکل گرفته است و امروز کار خود را با پذیرش 158 مقاله از مجموع 203 مقاله دریافت شده، آغاز می نماید.


آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر بوشهر در ابتدای این همایش ضمن گرامیداشت مقدم مهمانان همایش به شهر تاریخی،فرهنگی و علمی بوشهر گفت: برگزاری همایش هایی از این نوع می تواند زمینه ساز اتحاد و همدلی بین کشورهای اسلامی که در مجاورت یکدیگر زندگی می کنند، شود.

وی اظهار کرد: در این مناطق زبان و فرهنگ ها بر هم تاثیر فراوانی دارد به نوعی که در برخی از متون فارسی تاثیر زبان عربی و در برخی متون عربی تاثیر زبان فارسی آشکار می باشد و این نشان از تاثیر فرهنگ ها بر یکدیگر است.

آیت الله صفایی بوشهری افزود : شاید جغرافیا بتواند دوسرزمین اسلامی را از یکدیگر جدا کند ولی فرهنگ های مشترک را نمی توان از یکدیگر جدا کرد.

وی ادامه داد: در طول تاریخ کشورهای بیگانه مانند انگلستان و پرتغال بارها به حوزه خلیج فارس حمله نظامی به ویژه به بصره و بوشهر کردند ولی هرگز مردم این مناطق تحت تاثیر زبانی آنها قرار نگرفته و زبان های خود را حفظ کردند واین مسائل نشان دهنده روح مقاومت و ایستادگی قوم ایران و عرب با نگاه اسلامی است .

لازم به توضیح است، همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزه خلیج فارس در دو روز چهرشنبه و پنجشنبه 27 و 28 بهمن ماه با حضور مهمانانی از کشور عراق و مدیران گروه عربی دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه خلیج فارس برگزار گردید.

 

 


٠٨:٣٠ - يکشنبه ١ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ١٠٠٩    /    تعداد نمایش : ٧٣١کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.
آخرین بروز رسانی مهرماه 1397